Inspirujte se tipy, jak zatočit s hlučností tepelného čerpadla

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Rady a tipy, jak snížit hlučnost tepelného čerpadla

V dnešní době je nejlepší investice, kterou můžete udělat, ta do snížení nákladů na energie. To znamená – do zateplení, nových oken, fotovoltaiky, do tepelného čerpadla. Když jsme během letošní zimy psali článek o tom, proč si pořídit české tepelné čerpadlo, netušili jsme, jak moc se jeho návratnost ještě zkrátí. A teď už snad není pochyb o tom, že vydat se vstříc energetické nezávislosti, je způsob, jak z celé situace vyjít jako vítěz. Na co se při výběru tepelného čerpadla zaměřit? Právě hlučnost by měla být jedním z prvních parametrů.

Odkud se bere hlučnost tepelného čerpadla?

Hlučnost tepelného čerpadla souvisí s použitým materiálem, zpracováním zařízení a jeho umístěním v prostoru.

  • To, co vydává zvuk, je kompresor, točící se vrtule a výparník (čím větší výkon čerpadla, tím vyšší hlučnost, protože potřebuje větší výparník a víc vrtulí).

  • Pokud jde o kompresor, dost záleží na tom, jestli je ve venkovní nebo vnitřní jednotce. A protože kompresory dovnitř nedáváme, nemusíte se hluku uvnitř domu bát.

  • Tomu, kam umístit tepelné čerpadlo jsme věnovali poslední článek, ale protože správně umístěná venkovní jednotka je podle nás to nejdůležitější, čím můžete hluku tepelného čerpadla předejít, zopakujeme si to. Základy (konzole) pohltí vibrace. Ze stejného důvodu nedoporučujeme montovat čerpadlo na stěnu domu. Vyhněte se místům, kde je hodně odrazných ploch, které by hlučnost znásobily – tedy žádné rohy a výklenky.

Jak odhlučnit tepelné čerpadlo?

Zázrak jménem silentblok – gumová součástka z pružného materiálu, která slouží k pružnému uchycení pohyblivých částí – venkovní jednotky.

Vrtule s technologií sovích křídel – lopatka má přizpůsobený tvar jako soví křídlo a tím pádem mnohem tišší provoz. Což mají částečně i naše čerpadla.

Existují i akustické izolační hmoty, které se aplikují do venkovní jednotky, zástěny s přesahem, nebo akustické kryty na tepelná čerpadla. Mějte ale na paměti, že mohou tvořit překážku v proudění vzduchu a negativně se tak podepsat na účinnosti zařízení.

Jaká čísla si při nákupu tepelného čerpadla vzduch voda pohlídat?

1. Hladinu akustického výkonu (Lw)– údaj najdete na štítku i v katalogu výrobce tepelného čerpadla. Je to vlastně hlučnost tepelného čerpadla, která se měří v různých vzdálenostech od zařízení sadou hlukových mikrofonů.

2. Hladina akustického tlaku LP – jde o intenzitu hluku v určité vzdálenosti od jeho zdroje (v našem případě venkovní jednotky tepelného čerpadla).

U venkovní jednotky těch našich je to při 1 běžném metru až 53–58 dB a ve vzdálenosti 5 běžných metrů od 39 dB po 44 dB (v závislosti na maximálním výkonu). Čísla Vám asi moc neřeknou, ale můžeme to přirovnat k tlumenému hovoru mezi dvěma lidmi.

Důležitá poznámka: hlučnost tepelného čerpadla je třeba vždy posoudit osobně, video vám nic neřekne (vždycky to jde natočit tak, aby nebylo slyšet nic nebo naopak i něco navíc). Chcete vidět české tepelné čerpadlo vyráběné v Ostravě v akci? Tak nám napište a my vám domluvíme prohlídku. Ať už jste odkudkoli.

Umístění tepelného čerpadla od hranice pozemku souseda

Jestli na něčem závisí spokojené bydlení (alespoň v malých městech a vesnicích), jsou to dobré sousedské vztahy. Ten napravo vám přece posledně půjčil sekačku na trávu a s tomu nalevo jste pomáhali, když mu nefungovalo auto… Takže když přemýšlíte o tom, že si pořídíte tepelné čerpadlo, při přemýšlení o jeho hlučnosti myslíte především na sousedy.

Jak daleko umístit tepelné čerpadlo od hranice pozemku souseda, aby ho nerušilo? Pět metrů? Deset? Chcete číslo? Tak to vás možná zklameme – norma pro měření hluku na hranici sousedního pozemku stanovuje jen maximální hodnotu hluku na 40 dB v noci a 50 dB přes den ve vzdálenosti 2 metrů od okna obytné místnosti sousedního domu.

V čem mají TČ TnG-Air navrch?

Pokud jde o hlučnost, tady patříme mezi průměr. Na druhou stranu umíme venkovní jednotku umístit tak, že skoro nebudete vědět, že nějaké čerpadlo máte a sousedi už vůbec ne.

Máte dotazy? Chcete vidět naše tepelná čerpadla vzduch voda v akci? Dejte nám vědět.