Vyberte si tepelné čerpadlo snů - tady jsou tipy od odborníků

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Jak na výběr tepelného čerpadla

Vybíráte tepelné čerpadlo? Naučte se odhalit časté mýty

Technické vymoženosti dneška jsou mimo fakta obvykle obestřené také škálou polopravd i úplných lží. Co se týká tepelných čerpadel, omylů se s nimi pojí celá řada. Snad každý, kdo se tento způsob vytápění zajímal, se už alespoň s některými z nich setkal. Podle čeho a jak vybrat tepelné čerpadlo, aby splnilo vaše očekávání? Vědět, čemu věřit a nad čím s klidem mávnout rukou, vám může pomoci.

Výběr tepelného čerpadla a nejlepší volba pro začátek

Není náhodou, že co do četnosti, tepelná čerpadla vzduch voda u rodinných domů i dalších ubykací s náskokem vedou před ostatními typy. Proč? V životě, v kariéře nebo třeba ve sportu to sice často neplatí, ale co se týká výběru tepelného čerpadla, dává smysl jít cestou nejmenšího odporu.

Nebo – lépe řečeno – nejjednodušší cestou z těch, co máte na výběr.

Platí, že právě realizace tepelného čerpadla vzduch voda je nejméně náročná. A co víc, můžeme s klidem prohlásit, že neexistuje dům, který byste takto nedokázali vytopit. U novostaveb a dalších domů s velmi nízkou energetickou náročností je odpověď jasná a bez debat. Za návratnou můžeme investici do tohoto obnovitelného zdroje energie považovat i u starších domů nižší energetické třídy. Většina standardních domů “dneška” větší úpravy před instalací tepelného čerpadla nevyžaduje.

U domů, které vyžadují rozsáhlejší rekonstrukci, se nabízí zvážit, kolik času, vůle a pochopitelně také peněz můžete a chcete do objektu investovat. V zásadě ale platí, že v našich zeměpisných šířkách nemá větší smysl nad jiným typem tepelného čerpadla uvažovat.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch voda

Tepelné čerpadlo s pomocí ventilátorů odebere teplo z okolního vzduchu a pošle jej do výparníku. Zde poté dojde k odpaření kapalného chladiva, které postupně nabere skupenské teplo z dodaného vzduchu. Chladivo se následně stlačí s pomocí kompresoru tlakem, čímž dojde k ohřevu chladiva. Ohřáté chladivo následně v deskovém výměníku ohřeje topnou vodu. Ta oběhem putuje do topného systému domu, buďto do radiátoru nebo rozvodů podlahového topení. Vodu ohřívanou tepelným čerpadlem můžete rovněž využít ke koupání nebo mytí nádobí.

Tepelné čerpadlo vzduch voda je nejlepší volbou pro rodinné domy, byty i třeba penziony. Jak vybrat tepelné čerpadlo? Řiďte se pověstí, úsporou i cenou V předchozí pasáži článku jsme zůstali u pouhého konstatování, u dalších bodů už budeme konkrétnější. Ostatně, čím víc informací k výběru tepelného čerpadla budete mít, tím svobodněji a jistěji se budete rozhodovat.

Jak se můžete snadno (ne)plést

Už jste nejspíš slyšeli, že jsou příliš drahá, mají krátkou životnost a investice se vám nikdy nevrátí. Tak například investice do našich tepelný čerpadel TnG-Air se obvykle vrátí do 6 let, zatímco poskytujeme desetiletou záruku na veškeré komponenty i servisní zásahy. Jistě, jde o složitý mechanismus a výroba, sestavení i distribuce složitého (kvalitního) mechanismu něco stojí. K pořízení tepelného čerpadla si ale můžete pomoci dotací Nová zelená úsporám, která vaše náklady citelně sníží.

Čas od času můžete také narazit na tvrzení, že tepelná čerpadla v zimě nefungují. Protože „jakmile klesnou teploty pod nulu, nemá čerpadlo kde teplo čerpat“. Co k tomu říct? Kdyby to tak bylo, jen těžko by si zařízení v řádu statisíců každý rok pořídily tisíce domácnostní. Tepelné čerpadlo vzduch voda i ostatní typy čerpadel fungují i tehdy, kdy se teplota pohybuje hluboko, hluboko pod bodem mrazu. Fakticky jde o jeden z nejefektivnějších způsobů vytápění. A pokud pomineme počáteční náklady, tak i z provozně nejlevnějších.

Jste citliví na hluk? Pak by pro vás hlučnost mohla být nejvýznamnějším argumentem proti. Tepelná čerpadla se dnes vyrábí jinak než před lety, navíc jde vývoj každý rok o kus dopředu, jemné hučení, které vydávají, se dá navíc eliminovat při realizaci – umístěním i izolací.

Co by vás tedy mělo zajímat?

Pokud vám výhody dávají smysl, zbývá vám už „jen“ vybrat dodavatele. V první řadě se hodí pročíst podrobně recenze. V době všemohoucího internetu vám vyzradí vše důležité nejen o poruchovosti. Vadný kus vyšle čas od času do světa každý výrobce, pak ale také hodně záleží na jeho přístupu a servisu, který je v případě problému ochotný poskytnout. Dočetli jste se, že v posledních letech reklamace vázla a dodavatel hledal způsoby, jak setřást zodpovědnost? Nebojte se potenciálního dodavatele s recenzí konfrontovat. Na internet může kdokoliv napsat cokoliv, měli byste se však dočkat důvěryhodného vysvětlení, kde a proč se taková recenze vzala.

Tip z našeho archivu: přečtěte si, jak vypadá skutečná záruka.

Slibuje vám výrobce perfektní tepelné čerpadlo s dechberoucím výkonem a zároveň má co do ceny výrazně nejlepší nabídku? Nikdo nechce uzavírat špatné obchody, takže je logické, že vás cena zajímá. V podobných případech byste ale měli zpozornět. Kvalita zkrátka něco stojí. Vyhněte se tomu, abyste si za vynikající cenu pořídili kromě čerpadla také starosti a potíže.

Také se zaměřte na obchodní podmínky. Na co všechno se vztahuje záruka a na jak dlouhou dobu? Co vám výrobce garantuje? Co všechno je zahrnuté v ceně dodání? Studujte, zjišťujte, ptejte se. Výběr tepelného čerpadla vyžaduje čas.

Potřebujete tepelné čerpadlo? Za ta svá dáme ruku do ohně.

Ozvěte se nám.