Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Teplo v obývacím pokoji nebo v jídelně na přání, kdykoliv si vzpomenete. Třeba po cestě z práce. Teplá voda v bojleru 24/7. Tohle všechno vás čeká, pokud zainvestujete do tepelného čerpadla. A aby toho nebylo málo, náklady vás budou stát až povážlivě málo. Úspora s tepelným čerpadlem zkrátka stojí za pozornost.
▫
Někde připlatíte víc na začátku a méně v průběhu užívání. Jinde je to přesně naopak. Každá technologie vytápění má své klady a zápory.
▫
Dá se říct, že plyn je jakási zlatá střední cesta. Alespoň co se týká nákladů. Za plynový kotel totiž zaplatíte o něco víc než za elektrokotel, zároveň je jeho cena nižší než cena tepelného čerpadla. Co do provozních nákladů vás zase vyjde plyn dráž než tepelné čerpadlo, a naopak levněji než vytápění elektřinou.
Plyn jako zdroj má však dvě zásadní slabiny. Zaprvé, zdaleka ne každý dům má přístup k plynu. Metr přípojky stojí zhruba 1500 Kč. Jednoduchou matematikou se můžete dobrat k tomu, jestli se vám plyn vyplatí, nebo už jde o řešení na „dlouhé lokte“. Zadruhé, a to je nejspíš podstatnější, jsme co do plynu zcela závislí na ostatních zemích. Stát nemá téměř páky na to, aby reguloval jeho cenu. A když se změní politická situace, což se stalo, může se přívod plynu zavřít na dobu neurčitou.
▫
Provozní náklady na vytápění elektrokotlem poznamenají vaši peněženku citelně. Pokud vaše volba padne na tepelné čerpadlo, vyjde vás zase podstatně dráž počáteční investice. Obojí má zkrátka svoje. Pravdou je, že co do účinnosti a úspory, i tahle technologie pokročila o velký kus vpřed. Dnes má dost zastánců, kteří pověsti o předrahém vytápění vyvracejí.
Jsou situace, kdy vytápění elektrickým kotlem dává smysl. Například jako pomocný zdroj ke kotli na tuhá paliva pro udržování příjemné teploty v místnostech v době, kdy doma není nikdo, kdo by přikládal. Pokud byste však coby majitel novostavby plánovali vsadit výhradně na elektrokotel, narazíte na administrativní překážky. Evropská směrnice z roku 2020 totiž vyžaduje, aby uživatelé k vytápění rodinných domů používali alespoň z části obnovitelné zdroje energie (tedy i tepelná čerpadla).
Takže elektrokotel jako primární zdroj vytápění padá? Ne, všechno má své řešení. Zdroj vytápění se dá propojit s vlastní fotovoltaickou elektrárnou. Pravda, nabobtná tím počáteční investice. Ale také rok od roku roste cena elektřiny a vlastní elektrárna je v tomto ohledu zárukou nezávislosti.
▫
Náklady za tuhá paliva a vytápění tepelným čerpadlem vychází plus mínus nastejno. Musíte ovšem brát v potaz, že palivové dřevo k přímé spotřebě musíte odněkud přivézt a někde složit. K nákladům za palivo tak musíte připočíst dopravu a čas, který převozem strávíte. Nemluvě o tom, že oheň se nerozdělá sám (i když už existují kotle na dřevěné pelety, které zvládají zapálení i přikládání zcela samostatně), ani se sám neudržuje. Do kotle musí někdo pravidelně přikládat.
Kdo má vlastní les, ten je vysmátý a má dřevo zadarmo. Tedy pokud opět počítáte veškerou práci, která zahrnuje kácení, pořez, dovoz, sekání, složení a přinejmenším rok čekání na to, než palivové dřevo vyschne natolik, abyste s ním mohli topit.
▫
Peníze, které můžete coby uživatelé na vytápění ušetřit a životnost tepelných čerpadel jdou ruku v ruce. Není v tom žádná věda. Čím déle vám bude technologie sloužit, tím víc peněz na vytápění ušetříte. Pokud vybíráte tepelné čerpadlo, berte vždy ohled na to, co všechno si za pořizovací cenu kupujete. Necháte-li se zlákat povážlivě nízkou cenou, riskujete nejnižší (dvouletou) zákonem danou záruku.
Tip z našeho archivu: Jak správně vybrat tepelné čerpadlo
Pamatujte, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. A že čas letí jako bláznivý – ani se nenadějete a zjistíte, že je to už šest let, co jste si tepelné čerpadlo pořídili a že vaše záruka skončila… před rokem! To není žádné strašení, to je život. Záruční lhůta by správně měla pokrýt alespoň čas, během kterého se vám bude investice do tepelného čerpadla vracet. A to je většinou právě alespoň šest let.
O tom, jak vypadá skutečná záruka, jsme se rozepsali v jednom z minulých článků.
▫
Jaká může být vaše úspora oproti stávajícímu systému vytápění?
Rádi vám to spočítáme. Dejte nám vědět.