Fotovoltaický ohřev vody? Za málo peněz dostanete hodně muziky


Víte, jakou energetickou (a finanční) zátěž představuje pro vaši domácnost ohřev vody na topení a mytí? V některých případech dost značnou. Tedy jen do chvíle, než necháte ohřev vody na fotovoltaice. Co k tomu potřebujete?

Proč je fotovoltaický ohřev vody čím dál oblíbenější?

K tomu, aby vám vodu na koupání po většinu roku ohřívalo slunce, toho moc nepotřebujete. Jen několik fotovoltaických panelů, střídač, wattrouter, bojler a trochu té energie ze slunce. Mimochodem fotovoltaika k tomu, aby pracovala, nepotřebuje přímo sluneční paprsky, takže částečně funguje, i když je pod mrakem (na rozdíl od solárního termického systému).

V porovnání s dříve oblíbenými soláry je FVE:

  • výhodnější – vyrábí elektrickou energii,

  • snadno se instaluje (nevyžaduje tolik stavebních úprav, izolace apod.),

  • je v podstatě bezúdržbová

  • v zimě je účinnější.

Pomocník jménem wattrouter

Co je to ten wattrouter? Přístroj pro přesměrování přebytků ze solární elektrárny do bojleru, akumulační nádrže nebo třeba do bazénu. Funguje to tak, že: fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii. Tou zásobuje dům, případnými přebytky nabije baterie a zbytek může putovat do vody.

To znamená, že pokud má domácnost kvalitně navržený systém (dobře zvolený bojler vzhledem k počtu osob v domácnosti), tepelné čerpadlo přes léto vůbec nemusí bojler nahřívat. Wattrouter sice stojí okolo 18 000 Kč, ale rozhodně se vyplatí do něj investovat. Už proto, že je logičtější i ekonomičtější zužitkovat energii přímo tam, kde se vyrobila.

A co v zimě? Kombinujte!

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou zkrátí náklady na vytápění o desítky procent. A i když FVE nevyrobí tolik elektřiny, aby pokryla provoz TČ na 100 %, pořád je to dobrý způsob, jak ušetřit.

Blíž jsme se tomuto tématu věnovali v jednom z blogových článků, tak si o tom, proč kombinovat FVE s tepelným čerpadlem, přečtěte víc.