Jak vybrat tepelné čerpadlo? 7 parametrů, na které se zaměřit

Tepelné čerpadlo je v dnešní době jedním z nejlevnějších a nejekologičtějších způsobů vytápění, protože využívá volně dostupné zdroje energie (vodu, vzduch nebo zemi). Řešíte, jak vybrat tepelné čerpadlo, aby přesně vyhovovalo vašim požadavkům a nenechalo vás ve štychu, až začne opravdu mrznout? Pojďme si projít 7 parametrů, které byste si měli při výběru tepelného čerpadla hlídat a porovnat.

1. Druhy tepelných čerpadel

Když si člověk vybírá tepelné čerpadlo, měl by znát základní typy tepelných čerpadel. Tato zařízení umí využít přírodní zdroje (vzduch, voda, země), ze kterých čerpají potřebné teplo vlastně zdarma. Pojďme se na jednotlivé druhy tepelných čerpadel podívat blíž.

  • Vzduch-vzduch známe úplně všichni – je to klimatizace. Venkovní jednotka ohřeje vzduch na požadovanou teplotu a vžene jej dovnitř objektu přes vzduchotechniku.

Dovolte nám krátkou poznámku. Jsme toho názoru, že to nejsou čerpadla vhodná pro rodinné domky, ale spíš se hodí do chatek s jedním, dvěma pokoji. V rodinném domě musíte použít současně rozvody vzduchu a ty se musí čistit. Jinak se zanáší prachem, houbami, plísněmi, které ale nikdo vdechovat nechce.

  • Voda-voda znamenají jediné: vrty a kolektory, použití vody z řeky, jezera, rybníku, studny. U typu voda–voda je třeba si dávat pozor na PH vody (nesmí být ani moc tvrdá ani moc měkká).

  • Země-voda vyžaduje vrt nebo kolektor a co je stěžejní – návratnost těchto typů je několikanásobně delší a nic se s tím nedá dělat. Běžný metr vrtu stojí v dnešní době 1 000 až 2 000 Kč. A vy těch metrů budete potřebovat více než 100.

  • Vzduch-voda je nejekologičtější a nejlevnější řešení (z prostého důvodu – nemusíte kvůli němu vrtat do země ani nepotřebujete objemný vodní zdroj). Většina v současné době prodávaných tepelných čerpadel je právě systém vzduch–voda, což je dobrý ukazatel toho, jak moc dobrá a prověřená volba to je.

Dělí se na:

  • Monobloky – výstup tepla je přímo do topné vody, tudíž je levnější na pořízení.

  • Splitové jednotky, které mají vnitřní a venkovní jednotku propojenou chladivovým potrubím a díky použitému chladivu nepotřebují ochranu před zamrznutím.

2. Pořizovací cena

Ať už chceme nebo ne, pořizovací cena je jedním z nejdůležitějších faktorů a to nejen při výběru tepelného čerpadla. Pokud si porovnáme vstupní náklady, systém voda–vzduch vychází nejlépe.

3. Jak vybrat tepelné čerpadlo podle COP?

COP je topný faktor – číslo, které nám udává, jak moc ekonomický určitý výrobek je. V laboratorních podmínkách se měří při určité venkovní teplotě výkon a příkon tepelného čerpadla a pomocí jednoduché rovnice, kdy COP je výkon/příkon, se určí výsledek.

Čím je číslo vyšší, tím je to ekonomičtější (to znamená, že tím nižší příkon potřebujeme na vyšší výkon). A my se můžeme pochlubit tím, že všechna tepelná čerpadla TnG-Air mají topný faktor více než 5.

4. SCOP

SCOP neboli sezónní průměr topného faktoru. Je to vlastně sezónní energetická náročnost, poměr mezi vyprodukovaným teplem a spotřebovanou energií v průběhu celého roku. Jak jsou na tom naše TČ? Hodnotu SCOP mají v průměru 4,3.

A co znamená označení COP A2W35? Venkovní teplota jsou 2 stupně, výstupní teplota 35 stupňů. A tuto hodnotu si pak porovnejte u různých výrobců. Topnou hodnotu (A2W35) uvádí každý, a proto je to ideální parametr ke srovnání.

5. Jak vybrat dodavatele

Na českém trhu fungují tři typy dodavatelů.

  • Dovozce – firma, která si nasmlouvá výrobce ze zahraničí a jen krabici přiveze k zákazníkovi a namontuje. POZOR, takovou firmu nemusí vůbec zajímat záruka (pokud například každý týden dováží jinou značku).

  • Výrobce – firma, která má zkušenosti, koupí si know-how a přiveze si součástky, TČ smontuje a prodává dál.

  • Vývojář a výrobce tepelných čerpadel – firma se věnuje i vývoji, mohou koupit část technologie a know-how, ale neustále se vyvíjí a sama čerpadla montuje a servisuje. To je ideální řešení, protože nemusíte spoléhat na více společností a máte celkem jistotu, že nebude problém se servisováním.

6. Záruka

Tomu, jak vypadá skutečná záruka, jsme nedávno věnovali celý článek.

7. Energetický štítek

Jako takový vám prozradí mnohé, ale i přesto tu panuje řada dezinformací. Takže si to rozebereme popořadě, ať víte, jak vybrat tepelné čerpadlo podle energetického štítku.

Když na štítku uvidíte 35 °C, možná vás napadne, že jde o nízkoteplotní tepelné čerpadlo. To je ale mýtus. Tento údaj ale znamená, že TČ je měřeno na tyto hodnoty, ačkoli běžně dává na výstupu až 57 °C, takže se nejedná o nízkoteplotní TČ.

Výkon v kW? Spousta lidí si myslí, že tento údaj představuje výkon, ale není tomu tak. Je to P design jednotky. Tato hodnota ukazuje, jaká tepelná ztráta domu je vhodná pro dané tepelné čerpadlo. To znamená, že se hodí pro dům s tepelnou ztrátou 16 KW.

Jaké je nejlepší tepelné čerpadlo? No přece to naše.

Máte další dotazy, nebo se chcete dozvědět něco víc přímo o našich tepelných čerpadlech?

Spojte se s námi