Kam umístit tepelné čerpadlo, aby nehlučelo
Je to záležitost, která se často řeší a ve které se také často chybuje. Takže jak a kam umístit tepelné čerpadlo, aby příliš nehučelo a dlouho vydrželo?
Tepelné čerpadlo typu vzduch voda má nespornou výhodu – v porovnání s ostatními druhy tepelných čerpadel se snadno instaluje a venkovní jednotka zabere minimum místa. Přesto to s umístěním tepelného čerpadla není jen tak.
Vnitřní jednotka do technické místnosti
Pokud jde o umístění vnitřní jednotky, tam žádné složitosti nečekejte. Většina domů má technickou místnost, do které se nevelká vnitřní (ovládací) jednotka pohodlně vejde. Respektive namontuje na zeď.
Pokud jde o jednotku venkovní, tu si většina zákazníků nechává namontovat co nejblíž vnitřní jednotce a to z jednoho prostého důvodu – čím blíž je, tím levněji vyjde jejich propojení a provoz. Ale není to žádné dogma – je jen na vás, kam ji dáte.
Pár pravidel pro co nejlepší umístění tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo umístěte na vlastní základ (konzole) v zemi – pohltí vibrace.
Je lepší, když zůstane venkovní jednotka přístupná na zemi (nedávejte ji do výšek). Ztížilo a prodražilo by to případný servis, výměnu elektroniky, odsátí paliva… Jen si to představte – zima, sníh a čerpadlo na střeše.
Často se ptáte, jestli je potřeba dávat čerpadlo pod přístřešek nebo do výklenku, abyste ho ochránili před deštěm, sněhem… Chápeme, ale berte v potaz, že zařízení potřebuje ke svému provozu vzduch, ze kterého bere teplo. Nedostatečný přístup vzduchu by mohl snížit účinnost a to se pak podepíše na výkonu a prodraží provoz.
Tepelné čerpadlo PRÝ patří na jižní stranu domu. Ale v létě na slunci se ohřívá chladivo a zvyšuje tlak, což může způsobit problém s nahříváním bojleru během vysokých letních teplot. Světová strana tedy nehraje roli.
Venkovní jednotka by měla stát alespoň 40 cm nad terénem. Kondenzát pak může odkapávat do kačírku nebo odpadu a když napadne sníh, máte jistotu, že ho nebude tolik, aby narušoval chod čerpadla.
Nedávejte tepelné čerpadlo do dolíku. Důvod je prostý – studený vzduch klesá dolů, jednotka si ho jednoduše řečeno vychladí.
Mějte na paměti, že hlučnost tepelného čerpadla zhorší jakákoliv blízká odrazová plocha, to znamená třeba nedaleký plot, zídka, keře. Úplně šťastná není ani varianta, kdy dáte čerpadlo do rohu domu. I odtamtud se bude zvuk víc šířit.
Hlučnost tepelného čerpadla
Asi už víte, že tepelné čerpadlo při provozu vydává zvuk – charakteristické šumění, které způsobuje točící se vrtule. Zákon stanovuje určité hygienické hlukové limity pro venkovní i vnitřní prostory, které musíte dodržet (a na které výrobci tepelných čerpadel samozřejmě myslí). Na vás je, abyste vybrali takové místo, odkud nebude tepelné čerpadlo rušit sousedy ani vás.
Úplně základní poučka říká, že venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch–voda se neinstaluje pod okna a před pokoje, kde se spí.
Musíme poznamenat, že s tím, jak se technologie vyvíjí a zlepšují, mění se i hlučnost zařízení. Takže jestli jste si před deseti lety někde „vyslechli“ tepelné čerpadlo vzduch voda a zařekli se, že tohle tedy nikdy, věřte nám, že dnešní zařízení nejsou zdaleka tak hlučná.
Chcete mít jistotu? Po republice je už víc než 5 000 domácností, které tepelné čerpadlo TnG-Air mají. Když to vezmeme kolem a dokola, téměř v každém větším městě najdete našeho referenčního klienta. Takže pokud jste například z Ostravy a chcete vidět naše TČ v akci, předáme vám kontakt na někoho, kdo v Ostravě tepelné čerpadlo má, vy se spojíte a domluvíte si prohlídku.
👉 Přečtěte si také: vyplatí se mi tepelné čerpadlo?
Jaký je tedy ideální stav?
Venkovní jednotka na travnaté ploše na konzolích. Kolem je přírodní prostředí a žádné odrazové plochy.
Zas taková věda to není, že? Pokud máte přece jen o umístění tepelného čerpadla pochybnosti, vyplňte kontaktní formulář a naši specialisté Vám se vším rádi pomohou.