Na zelené vlně 2022 - dotace na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku

Na podzim loňského roku došlo k aktualizaci dotačního programu Nová zelená úsporám a tyto změny se významně dotkly právě i oblasti fotovoltaiky a tepelných čerpadel. V říjnu byl program rozšířen na bytové domy a nově nabízí bonusy pro ty, kteří se rozhodnou vzít úsporu útokem a zkombinují více opatření dohromady. Je načase se na dotace podívat pořádně.

Dotace na tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla se těší neustálému zájmu – ročně ušetří až desetitisíce korun z rodinného rozpočtu a díky tomu, že patří mezi ekologické způsoby vytápění domů a bytů, se na ně vztahují dotace. Ty ukrojí z pořizovací ceny značnou část.

Rozšíření dotačního programu se teď dotýká i tepelných čerpadel určených k vytápění a přípravě teplé vody (tady ušetříte v rámci Nové zelené úsporám 100 000 Kč), s připojením na fotovoltaický systém až 220 000 Kč.

Přečtěte si, jaká je úspora s tepelným čerpadlem v porovnání s jinými způsoby vytápění.

Na výměnu neekologického kotle máte dva roky

Od září 2O24 budou mít kotle na tuhá paliva první a druhé emisní třídy červenou. A protože je pořízení nového kotle nebo tepelného čerpadla citelný zásah do rozpočtu, mohou i v tomto případě lidé žádat o státní dotaci.

Podmínky dotace na tepelné čerpadlo:

Všechny typy tepelných čerpadel musí mít minimální energetickou účinnost A++. Teplovodní i teplovzdušná tepelná čerpadla musí plnit technické požadavky na ekodesign. O dotaci může žádat pouze vlastník. O příspěvek lze žádat u realizací s datem od 1. 1. 2021. Tepelné čerpadlo vám musí nainstalovat odborník s certifikací.

Proč si pořídit české tepelné čerpadlo v zimě 2021/2022? Ušetříte.

Kdo může žádat dotaci na fotovoltaiku?

Abyste se v dotacích zorientovali, potřebujete vědět, že fotovoltaiky se týkají podoblasti C.2 (příprava teplé vody) a C.3 (fotovoltaické systémy). Dotaci získáte na domácí solární fotovoltaiku, pokud jste majitelem nebo stavebníkem rodinného domu.

Jaké jsou podmínky pro dotaci na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2022?

  • Pokud stavíte dům a poptáváte fotovoltaickou elektrárnu (FVE), o dotaci můžete požádat pouze v případě, že FVE není uvedena v takzvaném průkazu energetické náročnosti budov (PENB). Pokud už je v něm podpora zahrnuta, celkem logicky nemůžete žádat ještě o samostatnou dotaci na instalaci fotovoltaiky. Pokud byl váš rodinný dům zapsán do katastru nemovitostí před více než dvěma lety, žádost na instalaci FVE můžete podat bez ohledu na to, jestli je zařízení uvedeno v PENBu.

  • Druhou podmínkou je, že elektřina, kterou si vyrobíte fotovoltaika, je pro vaše vlastní potřeby, nikoli na prodej do sítě.

  • Dotaci získáte na fotovoltaiku do výkonu 10 kWp.

  • Maximální výše dotace z Nové zelené úsporám na pořízení fotovoltaické elektrárny a na jeden rodinný dům je 220 000 Kč. Dotaci ale můžete navýšit kombinací fotovoltaiky s dalšími opatřeními(zateplením, tepelným čerpadlem apod.).

  • A ještě poznámka: veškeré faktury za realizaci FVE musí být s datem po kolaudaci. To znamená, že si nejprve fotovoltaickou elektrárnu zaplatíte a necháte namontovat a dotace vám bude proplacena zpětně.

A kam fotovoltaiku nainstalovat?

Tady je drobná změna – oproti dřívějšku už dotaci na pořízení fotovoltaické elektrárny dostanete i tehdy, když ji nainstalujete na objekty související s vaším domem. To znamená, že už striktně neplatí, že by musela být buď na střeše nebo na fasádě domu, ale už si ji můžete nechat nainstalovat na garáž, stodolu, pergolu, nebo pozemní konstrukci, pokud pod ní ovšem bude růst vegetace.

Kolik získáte na FVE na rodinném domě?

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč

  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč

  • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Žádost vyřídíme za vás

Nemusíte na to být sami – žádostí o dotace už jsme úspěšně vyřídili tisíce.

Tak nám napište a společně se na to podíváme.