Dotace na tepelné čerpadlo v novostavbě a energetická náročnost budovy
Od roku 2020 musí být všechny novostavby v České republice navržené jako budovy s téměř nulovou spotřebou energie. A energie na jejich provoz by měla pocházet z obnovitelných zdrojů. Tím se dostáváme právě k tepelným čerpadlům a fotovoltaickým elektrárnám – jejich kombinace je jedním z nejlepších způsobů, jak splnit předpisy a snížit energetickou náročnost budovy. A aby vám sen o vlastním bydlení nezůstal jen na papíře, jsou tu dotace (nejen na tepelné čerpadlo) pro novostavby.
Proč? Protože emise
Evropská unie chce snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 55 % a směřovat tak k postupnému dosažení tzv. uhlíkové neutrality. Stavební fond v rámci EU je dnes odpovědný za přibližně 36 % veškerých emisí CO2, které se v EU vyprodukují. A to není málo.
Proto se EU snaží snížit uhlíkové emise ve stavebnictví i tím, že se zvýší počet budov, které splňují současné minimální požadavky na energetickou náročnost.
Co to znamená pro obyčejné lidi?
Už samotný projekt stavby v sobě musí zohledňovat téměř nulovou spotřebu energie. A na vás je, abyste si podle toho vybrali tu nejvhodnější technologii. Energetické úspory sice výstavbu prodraží, ale na druhou stranu s tím, jak stoupá cena energií a dochází k odklonu zemního plynu, se investice do energeticky úsporného domu vyplatí. A dotace na tepelné čerpadlo pro novostavby tomu jen nahrává.
V podstatě můžeme říct, že přísnější normy pro novostavby znamenají, že do fotovoltaické elektrárny nebo tepelného čerpadla investovat musíte. Pro splnění standardu musíte získávat energii alespoň částečně z obnovitelných zdrojů (slunečního záření), také je třeba počítat s využitím řízeného větrání s rekuperací (zpětným získáváním tepla) a zapomenout můžete i na „teplo rodinného krbu“, jedním z preferovaných způsobů vytápění je podle norem tepelné čerpadlo.
➡ Přečtěte si také, jak vybrat tepelné čerpadlo (7 parametrů, na které se zaměřit).
Tepelné čerpadlo a uhlíková stopa
Když pomineme výrobu, fungují tepelná čerpadla TnG-Air v rámci obnovitelných zdrojů – čerpají teplo ze vzduchu. Tím samozřejmě přispívají ke snížení množství neobnovitelné primární energie v budovách a také k energetické soběstačnosti domácností.
V porovnání s plynem, jehož zásoby jsou omezené a s tuhými palivy (která sice částečně obnovitelná jsou, ale mají vyšší emise), vychází tepelné čerpadlo vzduch-voda jako vítěz. Nevypouští totiž žádné škodlivé emise CO2 do ovzduší. A o to tu jde především.
Ale abychom byli objektivní, musíme poznamenat, že elektrická energie, kterou na provoz tepelného čerpadla odebíráte jako zákazník, už nemusí být z „ekologické elektrárny“. Právě proto je dobré nakombinovat fotovoltaickou elektrárnu a tepelné čerpadlo. Protože pokud odebíráte elektřinu z obnovitelných zdrojů, ekologická stopa tepelného čerpadla je minimální.
Víte, že vám teplou vodu může ohřívat i tepelné čerpadlo nebo fotovoltaika? V tomto ohledu je tepelné čerpadlo až 3,5 x efektivnější než ohřev napřímo elektřinou ze sítě. A s fotovoltaikou můžete mít teplou vodu celou letní sezónu skoro zadarmo.
Dotace na tepelné čerpadlo pro novostavbu
Ne všechny náklady na tepelné čerpadlo musíte pokrýt sami. Dotace na tepelné čerpadlo (nejen) pro novostavbu získáte z programu Nová zelená úsporám. Vzhledem k tomu, co jsme psali výš, už víte, že se dotace týkají výstavby nebo nákupu nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. A platí, že čím úspornější novostavba, tím vyšší dotace.
Vyzkoušejte náš online konfigurátor ➡ vyberte si čerpadlo přesně na míru vašemu bydlení ➡ dotace vyřídíme za vás.