Ohřev vody tepelným čerpadlem? Neváhejte, vyplatí se!
V dnešní době šetří každý energie, jak se dá. A hned po vytápění je to právě ohřev vody, co vám z rodinného rozpočtu ukrajuje nemalou finanční částku. Řešení je nasnadě – ohřev vody tepelným čerpadlem je jedním z těch nejekonomičtějších, protože jak je známo, čerpadlo využívá energii ze vzduchu a ten vám jen tak nikdo nezpoplatní.
Ohřev vody tepelným čerpadlem – za rozumnou cenu hodně muziky
Ohřev vody tepelným čerpadlem je jedním z nejlevnějších způsobů, jak užitkovou vodu na koupání či mytí nádobí ohřívat. Jednu dodanou kWh energie přemění na 3 až 5 kWh tepla v závislosti na podmínkách v okolí tepelného čerpadla.
Jediné, co budete kromě čerpadla potřebovat, je odpovídající bojler s dostatečně velkým výměníkem. Důvod je prostý – tepelné čerpadlo pak nemusí vyvíjet dlouhou teplotní smyčku a pracovat s tak vysokou teplotou, což ovlivňuje jeho životnost i spotřebu. Samozřejmě platí, že čím nižší teplota ohřevu, tím je ohřev úspornější.
Výhody ohřevu vody tepelným čerpadlem oproti jiným způsobům jsou:
Úspornost: Tepelné čerpadlo využívá teplo z okolního vzduchu, což je samozřejmě levnější než ohřev vody pomocí elektrického bojleru nebo plynového kotle.
Ekologičnost: Tepelné čerpadlo nevyužívá fosilní paliva jako například uhlí nebo plyn, což snižuje emise skleníkových plynů a chrání životní prostředí.
Flexibilita: Tepelné čerpadlo vzduch-voda můžete kombinovat s jinými zdroji tepla, například s fotovoltaikou nebo solárními panely, což umožňuje využívat různé zdroje tepla v závislosti na počasí a potřebách.
Tepelná čerpadla TnG-Air mají topný faktor (COP) vyšší než 5.
Jednoduše a rychle se instaluje – nepotřebujete k tomu stavební povolení a vlastně ani kopnout do země.
▫
A teď, babo, raď: integrovaný nebo oddělený zásobník na TUV?
Nádoba přímo ve vnitřní jednotce má svoje výhody i nevýhody. Výhodou je právě to „all in one“ a nevýhodou jsou nároky na prostor (výšku, šířku i hloubku). Model s integrovanou nádrží má přibližně rozměry průměrné lednice a to znamená, že jen projít dveřmi nebo schody může být oříšek. Ve chvíli, kdy je v technické místnosti nebo sklepě nízký strop, je to vyloženě smůla. A smůla je to i ve chvíli, kdy se integrovaná nádrž pokazí a vy musíte celé zařízení nechat složitě rozebírat místo toho, abyste jen vyměnili kus za kus.
Proto máme samostatnou vnitřní jednotku, která je malá (80/50/16) a dá se zavěsit třeba na zeď kotelny. Problém není ani tehdy, kdy jste kvůli místu nucení umístit bojler do jiné místnosti než je čerpadlo. Topná voda prochází cestou z vnitřní jednotky přes třícestný ventil a ten ji posílá buďto do bojleru nebo topného systému.
Na velikosti tu záleží - bojler s tepelným čerpadlem
Pro tepelná čerpadla se doporučují měděné výměníky s plochou alespoň 2 m². Proč? Protože nejde o zařízení, které by studenou vodu proměnilo na teplou hned, je třeba myslet na zásobu. Pro klasickou domácnost to vychází přibližně na 50 litrů na osobu. Z hlediska objemu je třeba hlídat i objem vany, protože pokud si rádi párkrát do měsíce dopřejete pořádnou koupel, neměl by objem vany přesáhnout objem bojleru.
(Zbytečně) obávaná legionella
Jak si nízkoteplotní TČ poradí s obávanou bakterií Legionella? V rámci speciálního PINU dokážeme bojler vyhřát až na 65 °C a taková teplota k dezinfekci zcela stačí. Jen myslete na to, že při dezinfekci bojleru může dojít k opaření či popálení vodou (obzvlášť pozor, pokud máte doma malé děti).
Při ohřátí teplé užitkové vody v bojleru s tepelným čerpadlem na teplotu 55 °C tato bakterie umírá během 6–7 hodin a při ohřátí na 65 °C tato bakterie umírá do 2 minut. Již při teplotách nad 45 °C nedochází k jejímu množení.
V novostavbě asi není co víc řešit, jak je to ale s tepelným čerpadlem ve starém, nezatepleném domě? Přečtěte si článek a zjištěte víc.