Víte, jak si vypočítat spotřebu tepelného čerpadla?

Nebudeme se ptát, jestli se vás dotklo zdražení energií, protože jsme ho pocítili úplně všichni. Čeká nás těžká zima a můžeme jen doufat, že bude jen jedna. Domácnosti hledají levnější způsoby vytápění, což se projevuje i rostoucím zájmem o tepelná čerpadla. Jestli hledáte způsob, jak zjistit spotřebu tepelného čerpadla a chcete vědět, kolik ušetříte, jste tu správně.

Bydlíte v novostavbě? Tak odložte kalkulačku

Nejjednodušší situaci (alespoň co se týče výpočtu potřeby energie na vytápění) máte vy šťastní majitelé nových staveb. Všechny údaje totiž najdete v projektu, tedy i náročnost topení v MWh. Z toho pak jednoduše vypočítáte spotřebu na ohřev vody i topení tepelným čerpadlem.

Pro příklad: pokud máte spotřebu 8 MWh, je to 8 000 kWh x 6 Kč za kWh = 48 000 Kč/rok. Pokud byste místo tepelného čerpadla vzduch-voda topili elektrokotlem, při stejných podmínkách, stejné tepelné ztrátě atp. tam, kde čerpadlo spotřebuje 8 MWh, elektrický kotel 24 MWh. A teď si to vynásobte těmi šesti korunami.

Jak dobře víte, jako majitel novostavby musíte podle Evropské směrnice z roku 2020 alespoň částečně využívat k vytápění rodinného domu obnovitelné zdroje energie. To znamená, že si můžete vybrat, jestli sáhnete po tepelném čerpadlu nebo fotovoltaice. Tomuto tématu jsme věnovali jeden z předchozích článků, takže jestli se vás to týká, přečtěte o uhlíkové stopě a dotacích pro novostavby víc.

Spotřeba tepelného čerpadla = spotřeba elektrokotle děleno třemi

Každé malé zdražení elektřiny se propíše do provozních nákladů na vytápění elektrokotlem. Dobře, můžete namítnout, že i tepelné čerpadlo vzduch voda potřebuje ke svému provozu elektřinu. Navíc ta cena tepelného čerpadla taky není žádná sranda. Obojí má zkrátka svoje.

To, co by vás ale mělo zajímat je úspora s tepelným čerpadlem. Jak jsme nakousli už v podnadpisu – vychází to tak, že pokud je spotřeba s elektrokotlem modelových 10 000 kW, s tepelným čerpadlem TnG-Air bude přibližně 3 300 kW. Tedy třetinová. A to už je citelný rozdíl ve vyúčtování.

Kotel na tuhá paliva a fake news kolem zákazu spalování dřeva

Slyšeli jste, že se Evropská unie chystá omezit i spalování biomasy a že spalování dřeva a pelet je vlastně pro planetu větší zátěž než spalování uhlí a komplet automobilová doprava? A že hrozí zákaz topení dřevem v domácnostech? Tak to je nesmysl. Všechny tyhle mýty vyvrátil ve zdařilém fejetonu Ing. Zdeněk Lyčka.

Takže pokud máte doma kotel na tuhá paliva (a nepatříte mezi ty, které čeká v příštích dvou letech povinná výměna neekologického kotle 1. a 2. třídy) můžete si dát ruce spokojeně za hlavu. Vytápění kotlem na tuhá paliva vás vyjde přibližně nastejno s topením tepelným čerpadlem. Jediné, co máte navíc, je ta práce kolem. Tak vstávat a štípat dřevo (tedy pokud ho seženete za normální cenu)!

Tip z našeho archivu: přečtěte si také, jestli se vám tepelné čerpadlo vzduch-voda vůbec vyplatí.

Jak zjistím množství dodaného tepla na vytápění z faktury na plyn

Strmý růst cen zemního plynu a možnost, že se kohouty s plynem zavřou, nutí tisíce domácností k tomu, aby se poohlédly po jistějším způsobu vytápění. Pokud máte v hledáčku jako jednu z možností tepelné čerpadlo (třeba od ostravského výrobce) a přemýšlíte, kolik vás bude ročně stát (jaká bude spotřeba tepelného čerpadla) v porovnání s plynem, zkuste najít loňské vyúčtování.

Dodané množství plynu v kilowatthodinách se dá totiž relativně snadno přepočítat na dodané teplo.

To, co spálíte v plynu x 0,4 vám dá výslednou spotřebu elektrické energie v MWh. Například spálíte v plynu 25 000 kWh x 0,4 = 10 000 kWh v elektřině.

Tady se sluší zmínit, že návratnost je hodně individuální. Lidé mají samozřejmě různé ceny za plyn, různé za elektřinu a musíte si to vypočítat sami.

Nezapomínejte, že značnou část nákladů na pořízení zařízení pokryjí dotace na tepelného čerpadlo z programu Nová zelená úsporám. Stačí říct, o vyřízení se postaráme.