Bod bivalence: Když tepelné čerpadlo zapíná záložní zdroj

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Bod bivalence: Když tepelné čerpadlo zapíná záložní zdroj

240124_blog_tng_bod_bivalence_1024.jpg

Teploty klesají hluboko pod nulu a vaše tepelné čerpadlo začíná spínat záložní zdroj. Není to ale důvod k panice. Je to normální. S mrazy totiž stoupají tepelné nároky domu a zároveň přirozeně klesá výkon čerpadla. Při pořizování zařízení ale promyslete jeho výkon tak, aby využívání záložního zdroje bylo potřeba co nejméně.

Co je bod bivalence?

Bod bivalence je jedním z důležitých parametrů pro tepelná čerpadla vzduch-voda. Jedná se o teplotu, při které výkon čerpadla přestává být schopen kompenzovat tepelné ztráty domu. V ten okamžik je nutné zapnout záložní zdroj tepla. Ve většině případů elektrokotel.

Při jaké teplotě by mělo tepelné čerpadlo zapnout záložní zdroj?

To hodně záleží na tom, jaký máte výkon tepelného čerpadla a tepelné ztráty domu. S našimi zákazníky tyto faktory podrobně probíráme před samotnou instalací. Snažíme se vše vyladit tak, aby záložní zdroj bylo potřeba zapínat co nejméně. Ve většině případů to je kolem -15 °C. Odpovídá to průměrným klimatickým podmínkám. Takové teploty na většině území Česka jsou totiž i v zimě spíše výjimečné.

Jak se vyhnout tomu, aby se záložní zdroj zapínal ve vyšších teplotách?

Pořídit si zpětně výkonnější tepelné čerpadlo je velice složité. Proto je nutné předem dobře vybrat konkrétní řešení, které odpovídá tepelným ztrátám domu i klimatickým podmínkám místa, kde se nachází. Tepelné čerpadlo vzduch – voda má i v nízkých plusových hodnotách dobré topné faktory a dokážete ho efektivně využít. Kapacitu čerpadla nadimenzujte tak, aby záložní zdroj začalo potřebovat ideálně kolem - 10 °C až - 15 °C.

Na co se tedy při dimenzování tepelného čerpadla zaměřit?

Důležitým parametrem jsou tepelné ztráty vašeho domu. Určitě ale nemusíte dimenzovat tepelné čerpadlo tak, aby výkonově zvládlo vytápění i v největších mrazech samo. Příliš velký výkon prodraží jeho pořízení a může se negativně projevit v teplejších částech topné sezóny.

Klíčová je také lokalita, kde budete vzduchové tepelné čerpadlo používat. Jiné klimatické podmínky panují na jihu Moravy a jiné na Šumavě nebo v Jizerských horách. Do opravdu chladných míst, kde se teploty v zimě pravidelně dostávají pod -25 °C, se tepelná čerpadla vzduch – voda nehodí.

Při výběru tepelného čerpadla je rozhodující zohlednit nejen klimatické podmínky v oblasti instalace, ale také specifické tepelné potřeby vašeho domu. Náš tým expertů je zde, aby vám pomohl vybrat nejvhodnější řešení, které minimalizuje potřebu záložního zdroje tepla, a zároveň zajistí, že váš domov zůstane útulný i během těch nejchladnějších dnů.

Potřebujete s výběrem tepelného čerpadla poradit? Rádi vám pomůžeme. Ozvěte se nám třeba hned

Image by wirestock on Freepik