Fotovoltaika s tepelným čerpadlem – krok směrem k soběstačnosti

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem – krok směrem k soběstačnosti

Na první dobrou vás možná napadlo, že k sobě kombinace tepelné čerpadlo + fotovoltaika tak úplně neladí. Fotovoltaika přece nejvíc energie vyrobí v létě, ale vy potřebujete vytápět tepelným čerpadlem hlavně v zimě. Tento článek vám možná otevře oči.

Tepelná čerpadla nejsou jen k vytápění

V prvé řadě je dobré zmínit, že česká tepelná čerpadla TnG-Air typu vzduch-voda mají všestrannější využití. Takže kromě topení umí i chladit a ohřívat teplou užitkovou vodu (těm domácnostem, které mají odpovídající bojler s velkou výměníkovou plochou, aby čerpadlo nemuselo vyvíjet dlouhou teplotní smyčku a tak vysokou teplotu).

Ohřev vody fotovoltaikou se také vyplatí. V tom případě záleží na typu ohřívače vody, který by měl mít patronu, která energii z fotovoltaická elektrárna využije.

Vás ale zajímá, kolik ušetříte, je to tak? Provoz tepelného čerpadla pro ohřev teplé užitkové vody vás vyjde v průměru 3,5 x levněji než elektrokotel.

Trápí vás spotřeba elektrické energie?

V článku o soběstačnosti na energetických sítích s fotovoltaickou elektrárnou jsme zmínili výhody, které fotovoltaika umístěná například na rodinném domě představuje. Fotovoltaika i tepelné čerpadlo pracují s elektrickou energií a asi jste se dovtípili, že z toho, co vám fotovoltaická elektrárna vyrobí, může (na jaře a na podzim) alespoň částečně fungovat tepelné čerpadlo.

A protože vám nechceme věšet bulíky na nos, přiznáváme, že je to řešení ekologické, moderní, ale ani s fotovoltaikou s tepelným čerpadlem nebudete stoprocentně soběstační. Fotovoltaická elektrárna je skvělou investicí, pokud chcete snížit roční spotřebu elektrické energie, ale je pravda, že svým výkonem nepokryje příkon tepelného čerpadla a ohřev teplé užitkové vody na 100 %.

Tato kombinace sníží náklady na vytápění a chlazení o 30 až 70 %.

ALE

  • Tepelná čerpadla vzduch–voda z 1 kWh sluneční energie udělají až 5 kWh topné či chladící energie.
  • Fotovoltaické panely dodávají energii všem spotřebičům ve vaší domácnosti.
  • Budete méně závislí na dodávkách elektřiny ze sítě – teplá užitková voda nebo voda na vytápění či chlazení bude částečně z vaší vlastní výroby.
  • Pokud se rozhodnete pro fotovoltaickou elektrárnu s baterií, můžete přebytek energie uložit na dobu, kdy nebude svítit slunce.
  • S dotací na tepelné čerpadlo s fotovoltaikou ušetříte. A ne zrovna málo.

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem ke snížení energetické náročnosti budov

Chystáte se stavět nebo už stavíte? Tak to jste určitě zaznamenali, že podle novelizovaných stavebních předpisů mají být všechny novostavby nízkoenergetické. Tady je na místě říct, že je právě kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem jedním z nejlepších způsobů, jak předpisy splnit a snížit energetickou náročnost budovy.

Proč pro fotovoltaiku s tepelným čerpadlem k nám do TnG-Air?

Naší výhodou je, že tepelná čerpadla nejen vyvíjíme, ale i vyrábíme. Vyřídíme za vás dotace, čerpadlo vám namontujeme, a protože máme vlastní síť servisních techniků s rychlou reakční dobou a když se něco pokazí, nenecháme vás v tom. Záruka se u nás vztahuje na všechny komponenty.

Tak do toho pojďte s námi.