Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda? Poslechněte si odborníky

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda? Poslechněte si odborníky

Zajímá vás, na jakém principu funguje tepelné čerpadlo? Tak to jste tu správně, jako výrobce českých tepelných čerpadel vám uděláme malou exkurzi. Tuto technologii známe do posledního šroubku.

Jak funguje tepelné čerpadlo

Pro snazší pochopení se princip tepelného čerpadla často přirovnává k obrácené lednici – odebírá teplo z okolního prostředí (v našem případě ze vzduchu) a mění jej na teplo použitelné pro vytápění a ohřev užitkové vody.

To je možné díky chladícímu okruhu, který má 4 základní komponenty:

  • ve venkovní jednotce je expanzní (škrtící) ventil, který přiškrcuje chladivo a tím ho podchladí na požadovanou teplotu,
  • na základě podchlazení je chladivo schopné získat energii ze svého okolí (ve výparníku),
  • jakmile odebere energii z okolí (ve venkovní jednotce), putuje do kompresoru, kde se chladivo stlačí, tím stoupá teplota na požadovanou hodnotu,
  • ohřáté chladivo putuje do deskového výměníku neboli kondenzátoru, kde se potkává s topnou vodou a předá jí energii. Tím pádem se chladivo ochladí a putuje do expanzního ventilu ve venkovní jednotce.

Pamatujete, jak vás na základní škole učili princip fungování čtyřdobého spalovacího motoru? Malá nápověda, bylo to: sání, stlačení, výbuch, výfuk. Tak princip fungování tepelného čerpadla má taky 4 fáze:

  • expanzní ventil
  • výparník
  • kompresor
  • výměník / kondenzátor.

017752o1.jpeg Zdroj: tzbinfo

Když už je řeč o chladivu

Na první pohled si to možná malinko odporuje, ale bez chladiva by nebylo teplo. Právě ono zajišťuje přenos tepelné energie a záleží na něm nejen efektivita zařízení, ale i to, jak se provoz tepelného čerpadla podepisuje na životním prostředí. Prostě a jednoduše – na použitém chladivu záleží.

Jak to máme v TnG-Air? Začínali jsme s ne úplně šetrným chladivem R410A, které jsme po 10 letech vývoje opustili a nyní fungujeme na výrazně ekologičtějším R32. A protože si tepelná čerpadla v TnG-Air i vyvíjíme, do budoucna plánujeme (jako většina firem) fungovat na propanu (R290) jakožto ekologickém chladivu. Prostě nestojíme na místě a myslíme na budoucnost ekologického vytápění.

Bonusová otázka

Máte pocit, že už principu tepelného čerpadla zcela rozumíte? V tom případě máme v zásobě jednu bonusovou otázku, kterou běžně dáváme našim obchodním zástupcům na školení: jak je možné, že i když je venku - 20 °C, tepelné čerpadlo vytáhne ze vzduchu teplo, které ohřeje vodu v bojleru?

Pokud nevíte, zeptejte se našeho obchodního zástupce, až k vám přijde. Tak poznáte, že je to člověk na svém místě.

Teorii už máte v malíku, tak co si tepelné čerpadlo vyzkoušet i v praxi? Po republice je už více než 5 000 domácností, kterým se naše česká tepelná čerpadla starají o vytápění.

📲 Rádi vám domluvíme prohlídku co nejblíž místa vašeho bydliště.