Tepelné čerpadlo: je důležitější COP nebo SCOP?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Tepelné čerpadlo: je důležitější COP nebo SCOP?

Přáli jste si někdy, když vám v zimě mrzly nohy i ruce, proměnit studený vzduch v útulné teplo? Přesně to umí tepelné čerpadlo. Vybrat ho správně ale není záležitost na jedno odpoledne. S technickým zařízením se pojí i spousta technických parametrů. A jestli byste měli znát význam alespoň 2 z nich, jsou to COP a SCOP. Oba jsou důležité a otázka je nasnadě: podle kterého z nich se řídit?

COP: Klíčový ukazatel úspornosti vytápění

Topný faktor tepelného čerpadla (COP z anglického Coefficient of Performance) vypovídá o účinnosti zařízení. Představuje poměr tepelné energie, kterou zařízení vyrobí a elektrické energie, kterou při tom spotřebuje. Například hodnota COP 3 znamená, že čerpadlo spotřebuje 1 kW elektřiny a promění jej ve tři jednotky tepelné energie. Ano, pozorní čtenáři už vědí: tepelné čerpadlo vzduch-voda s COP vyšší než 1 vyrobí víc tepelné energie než spotřebuje elektrické. A to z něj dělá opravdu účinný způsob vytápění.

Teď už možná listujete online katalogem, abyste zjistili, jak jsou na tom čerpadla TnG-Air. Hned u prvního modelu svítí údaj COP A7/W35 – 5,31. Co znamená? Protože je topný faktor závislý na okolních podmínkách a výstupní teplotě otopné vody, najdete na konci katalogu v parametrech tři varianty účinnosti. To, co se mění, je teplota vstupního vzduchu (A jako AIR): 7 °C, 2 °C a - 2 °C. W je pak zkratka po teplotu výstupní vody, v našem případě 35 °C.

Co je důležité: všechna tepelná čerpadla TnG-Air mají COP nad 5.

Snímek obrazovky 2023-03-06 v 11.14.37.png

Topný faktor ve službách marketingu

Při výběru tepelného čerpadla se nechte zahřát správným údajem! Občas se totiž stává, že COP funguje jako marketingová hodnota. Výrobce se chvástá, že má COP přes 6, ale až při bližším zkoumání se dočtete, že je to hodnota při teplotě vzduchu 15 °C a výstupní teplotě vody 20 °C. Takový údaj samozřejmě není relevantní, protože v takovém počasí a za takových podmínek tepelné čerpadlo nikdy fungovat nebude.

A přesně proto je důležité posuzovat tepelná čerpadla podle takzvaného sezónního topného faktoru – SCOP.

SCOP je král

Sezónní průměrný topný faktor vyjadřuje průměrnou účinnost během celé topné sezóny (nikoli jen v ideálních podmínkách). Protože se pro výpočet SCOP berou v úvahu reálné klimatické podmínky a spotřeba, je to daleko přesnější a realističtější číslo. A právě podle něj byste měli jednotlivé modely čerpadel mezi sebou porovnávat. Samozřejmě čím vyšší hodnota, tím vyšší účinnost a tím líp pro vás.

Když se podíváme na parametry našeho nejpoužívanějšího tepelného čerpadla HE1500Si 19 kW, tak tam máme SCOP 4,37, což je docela pěkná hodnota. Znamená to, že si průměrně vezme 1 kW a 4,37 kW tepelné energie dodá ať už do domu nebo do bojleru.

Nedovolte, abyste se kvůli nízkým teplotám třásli zimou!

Vyberte si to nejlepší tepelné čerpadlo podle hodnot COP a SCOP. Prohlédněte si náš online katalog, nebo nám pošlete nezávaznou poptávku a my už se s vámi spojíme.