Co je kaskáda tepelných čerpadel

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Co je kaskáda tepelných čerpadel

Když jedno nestačí: kaskáda tepelných čerpadel je řešení pro velké domy

Kam se hodí kaskádová tepelná čerpadla, nebo také kaskáda tepelných čerpadel? Všude tam, kde je jedno čerpadlo málo. Ideálním kandidátem pro zapojení několika čerpadel do jednoho tepelného systému jsou třeba jako penziony, hotely nebo továrny. Zkrátka větší budovy s požadavkem na vyšší výkon, který jedno čerpadlo neutáhne.

Co je kaskáda a jak funguje

Spojení několika tepelných čerpadel do jednoho topného systému. To je kaskáda. Její výhodou je, že v jednom obvodu mohou pracovat více i méně výkonné jednotky tepelného čerpadla. Druh a příkon tepelného čerpadla tak můžete zvolit přímo na míru svým potřebám, nemusíte se smiřovat s málo výkonnou nebo naopak předimenzovanou jednotkou.

Máte kvůli více tepelným čerpadlům v jednom domě důvod obávat se náročnějšího, složitější ovládání?Vůbec ne. I když je tepelných čerpadel v budově víc, zůstává systém ovládání stejně jednoduchý jako u jednoho čerpadla.

Pro vás jako uživatele se v tomto ohledu počtem nic nemění.

Dvě a víc tepelných čerpadel znamenají pouze „komplikaci“ v podobě silnějšího jističe. To se však dá řešit poměrně snadno a rychle.

366566324_151715421292337_7043912088598336993_n.jpeg

Jeden dům, tři tepelná čerpadla

Kaskádový systém zapojení tepelných čerpadel jsme v minulosti realizovali například na vícegeneračním domě v Moravskoslezském kraji. Budova se zastavěnou plochou více než 570 metrů čtverečních má tři samostatné bytové jednotky. Dříve se tu topilo plynem, což se majitelé během rozsáhlé rekonstrukce rozhodli změnit. Celkové náklady na vytápění se totiž už před patnácti lety pohybovaly okolo 200 tisíc za rok. Vezmete-li v úvahu, jak se hodnota peněz mění v čase, rozhodně to nebylo málo.

Dřívější plynový kotel měl příkon 50 kW a kromě radiátorů v celém domě vytápěl také společný bojler s objemem 500 litrů. Dnes vytápí dům dvě tepelná čerpadla s výkonem 19 kW, ke každému čerpadlu (a tudíž i ke každé bytové jednotce) nově náleží menší samostatný bojler. Díky výměně tepelného čerpadla za plynový kotel se dnes roční náklady za vytápění a ohřev vody celého domu pohybují někde okolo 80 tisíc. Investice do nového systému se majitelům vrátila za pět let.

S tepelným čerpadlem ušetříte i vy.

Neplaťte víc, než musíte.

Ozvěte se nám