Ohřev vody fotovoltaikou: slunce ohřívá, vy šetříte | TnG-Air

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ohřev vody fotovoltaikou: slunce ohřívá, vy šetříte | TnG-Air

Zvažujete instalaci fotovoltaického systému a snažíte se mimo jiné přijít i na to, jak využít přebytečnou energii, kterou váš systém vyrobí? Tak to jste tu správně. Dnes se podíváme na to, jak použít solární energii nejen na pokrytí spotřeby elektřiny, ale i k ohřevu vody.

Voda teče, slunce svítí a vaše peněženka děkuje

Pokud hledáte cestu k větší energetické nezávislosti a úsporám, jsou fotovoltaické panely skvělým řešením. A to z prostého důvodu – využívají světelnou energii slunce a mění ji na elektřinu, kterou využijete pro provoz vašeho domova. Jsou ale dny, kdy svoji denní spotřebu díky energie slunce hravě pokryjete a budete se rozmýšlet, co s vyrobenými přebytky.

Buď můžete přebytečnou energii z fotovoltaické elektrárny ukládat pro pozdější použití za méně slunečných dní do baterií, prodávat zpět do sítě, nebo ji poslat do bojleru či akumulační nádoby a ohřívat vodu fotovoltaikou. To se vyplatí obzvlášť ve chvíli, kdy máte baterie plně nabité a energie by jinak putovala do sítě.

Využití přebytečné energie: watt router a ohřev vody fotovoltaikou

K tomu, abyste přebytečnou energii nasměrovali přímo do vašeho bojleru, akumulační nádrže nebo třeba do bazénu, budete potřebovat watt router. Speciální zařízení, které sice stojí okolo 18 000 Kč, ale rozhodně se vyplatí do něj investovat. Už proto, že je logičtější i ekonomičtější zužitkovat energii přímo tam, kde se vyrobila.

Velkou výhodou je ohřev vody fotovoltaikou v domácnostech, které už mají tepelné čerpadlo. Jsme totiž schopni propojit zařízení do hybridního systému a od dubna do listopadu vám budou teplou vodu zdarma ohřívat fotovoltaické panely. A protože si díky tomu tepelné čerpadlo odpočine (nebude tolikrát spínat), prodlouží se jeho životnost.

Jak velký bojler budete potřebovat pro fotovoltaiku?

Velikost bojleru se odvíjí od potřeb vaší domácnosti. Obecně platí, že pro rodinný dům se 3-4 osobami se doporučuje bojler o velikosti 200-300 litrů. Nicméně, nejlepší je konzultovat vaše konkrétní potřeby s odborníkem, který dokáže navrhnout optimální řešení.

Bojlery i akumulační nádrže dodáváme v rámci příslušenství pro tepelná čerpadla a fotovoltaiku.

Časté dotazy a odpovědi na ně:

Jaký výkon fotovoltaiky na ohřev vody?

Ideální výkon fotovoltaického systému pro ohřev vody závisí na řadě faktorů, včetně velikosti vaší domácnosti, množství vody, kterou obvykle spotřebujete, orientací střechy. Každopádně hlavními dvěma esy současné produkce společnosti TnG-Air jsou modely FV 7 200 a FV 10 000.

Je tento systém ekonomicky výhodný?

Ano, využití přebytečné energie pro ohřev vody je inteligentní a efektivní způsob, jak maximalizovat využití solární energie. Navíc pokud máte tepelné čerpadlo, může tento systém prodloužit jeho životnost.

Jaká je životnost fotovoltaiky?

Fotovoltaické panely obecně mají dlouhou životnost. My dáváme na výkon FVE standardně záruku 25 let, takže vy nebudete muset další čtvrt století nic řešit.

Jaký je výkon systému v období, kdy je málo slunce?

Výkon solárního systému závisí na množství dostupného slunečního svitu. Během období s menším množstvím slunce může být výkon nižší, ale správně dimenzovaný systém a dostatečná kapacita baterií zajistí, že budete mít dostatek energie i pro ohřev vody. Navíc fotovoltaika k tomu, aby pracovala, nepotřebuje přímo sluneční paprsky, takže částečně funguje, i když je pod mrakem (na rozdíl od solárního termického systému).

Co byste ještě měli vědět?

TnG-Air post FB Karin-2.png

NZÚ Light: Fotovoltaický ohřev vody téměř bez nákladů

Dotace na FVE ohřev teď využijí i nízkopříjmové domácnosti, kde „žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.“

Získáte 90 000 Kč na fotovoltaiku, která stojí 100 000 Kč, takže si ji můžete pořídit prakticky zadarmo. Velkou výhodou je, že v tomto případě můžete čerpat státní podporu dopředu formou zálohy, nikoli až po realizaci zakázky.

Jako ideální varianta, se kterou budou splněna kritéria na minimální výkon panelů a objem zásobníku teplé vody, se jeví 4 panely o výkonu 400 Wp. Ty pomocí topné patrony ohřejí teplou užitkovou vodu ve stávajícím bojleru, nebo bojleru, který bychom dodali. Díky tomu 4 až 6 členná rodina reálně ušetří až 20 000 Kč ročně. Počáteční investice se tak opravdu velmi rychle vrátí.

Kromě samotné instalace vám také pomůžeme vyřešit žádost o dotaci – připojení k distribuci ani projektovou dokumentaci u tohoto řešení nepotřebujete.

leták A5 - TnG-Air FV2000 NZU Light_web.jpeg

Rádi vám objasníme všechny možnosti, jak vám fotovoltaika od TnG-Air pomůže ušetřit.

Klikněte na odkaz níže a objednejte si nezávaznou konzultaci s naším týmem odborníků. ⬇