Tepelné čerpadlo do nezatepleného domu: risk nebo výhoda?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Tepelné čerpadlo do nezatepleného domu: risk nebo výhoda?

Tepelná čerpadla odvádí svoji práci nejen v novostavbách, ale i starších a nezateplených domech. Jako vlastník takového domu jen musíte počítat s tím, že má svá specifika. Pojďme se na to podívat blíž.

Pozor na tepelné ztráty

Starší dům má své kouzlo, svou historii, a protože bývá zpravidla nezateplený, má také vyšší tepelnou ztrátu. Přesné číslo vám prozradí energetický specialista a věřte nám, že je to číslo důležité – právě podle něj se určuje výkon tepelného čerpadla.

Tady platí přímá úměra – vyšší tepelná ztráta, vyšší výkon čerpadla a vyšší pořizovací cena. Proto stojí za to přemýšlet o tom, co stojí za úniky tepla a jestli (ne)jste schopni alespoň část z nich vyřešit (nejlépe hned).

Ještě, než si nás pozvete, najděte místa, kudy vám uniká teplo

Často se setkáváme s klienty, kteří chtějí začít s postupnou rekonstrukcí domu. Nikoli od podlahy, ale od střechy, kudy utíká drtivá většina tepla. Máme pro ně tip, jak problém poměrně rychle a levně alespoň částečně zmírnit. A není to až tak složité řešení – i obyčejná minerální vlna rozrolovaná po podlaze půdy svede zázraky a uspoří i desetitisíce.

Samozřejmě vždycky je lepší dům zateplit a vyměnit okna (aktuálně na obojí běží docela štědré dotační programy). Nejde jen o to, že takové bydlení líp vypadá, ale taky šetří váš rodinný rozpočet.

Pokud víte, že na zateplení přijde řada, ale teď je na prvním místě právě výměna zdroje tepla (respektive koupě tepelného čerpadla i za cenu, že půjde do nezatepleného domu), nemusíte se bát, že až se tepelná ztráta domu sníží, bude čerpadlo předimenzované. Naše kvalitní invertní česká tepelná čerpadla s tím nemají problém. Taková 10 kW jednotka, kterou běžně montujeme do rodinných domů, se bez problémů zreguluje až na výkon 2 kW.

Než koupíte tepelné čerpadlo do nezatepleného domu, počítejte

Protože starý a nezateplený dům logicky víc ztrácí teplo, mějte na paměti teplotní spád. Pro nepoučené: jde o rozdíl teplot otopné vody mezi dvěma místy – mezi přívodním potrubím, které vede do otopného tělesa a teplotou vody vytekající z topného tělese ve vratném potrubí. Teplotní spád se podepisuje na výkonu otopných těles a konkrétně u tepelných čerpadel vzduch voda má zcela zásadní vliv na spotřebu a efektivitu zařízení.

Proto je samozřejmě nasnadě zajistit, aby nebyl teplotní spád příliš vysoký a tepelné čerpadlo zvládlo nezateplený dům při optimální teplotě v rámci radiátorů kolem 50 °C vytopit. To už si zvládnete vyhodnotit sami. Najděte staré vyúčtování za plyn nebo zavzpomínejte, jestli vám kotel na tuhá paliva i při rozehřátí na 60 °C udělá doma teploučko, nebo ho musíte v mrazech víc naložit.

Mohlo by vás zajímat: kolik ušetříte s tepelným čerpadlem v porovnání se současným způsobem vytápění.

Potřebujete zjistit, jestli je tepelné čerpadlo vhodné přímo pro váš nezateplený dům? Dejte nám vědět a podíváme se na to.