Co s tepelným čerpadlem v létě? Ohřeje vodu v bazénu i koupelně

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Co s tepelným čerpadlem v létě? Ohřeje vodu v bazénu i koupelně

Prázdniny jsou za rohem, sluníčko pálí a vy přemýšlíte, jestli teď naordinovat dovolenou i tepelnému čerpadlu? Tak ještě než ho vypnete, přečtěte si, co všechno tepelné čerpadlo v létě ohřeje nebo i ochladí.

Ohříváte vodu tepelným čerpadlem? Tak to jeďte vesele dál

Překvapilo by vás, kolik lidí mimo topnou sezónu vypíná tepelné čerpadlo v domnění, že se přece nevyplatí ho nechat jen ohřívat teplou užitkovou vodu. Neuvědomují si, že právě v létě má tepelné čerpadlo vzduch–voda nejvyšší účinnost z celého roku a navíc, pokud právě neběží kompresor, nespotřebovává téměř žádnou energii.

Takže realita je taková, že mají doma někteří vypnutý ekologický a úsporný zdroj tepla a na místo toho ohřívají teplou vodu drahou elektřinou. Tak pro informaci: provoz tepelného čerpadla pro ohřev TUV vás vyjde v průměru 3,5 x levněji než elektrokotel.

Tepelná čerpadla k bazénu: ano nebo ne?

Máte napuštěný venkovní bazén, ale voda je ještě studená a tepelné čerpadlo jen tak stojí… Hned je tu báječný způsob, jak si prodloužit koupací sezónu a zároveň ušetřit. Budete potřebovat jen vhodný bazénový výměník, který napojíte na topný okruh a filtraci. Sadu pro bazén si u nás můžete přiobjednat rovnou při koupi tepelného čerpadla (cenu najdete v sekci příslušenství pro tepelná čerpadla).

Za předpokladu, že máte tepelné čerpadlo dobře nadimenzované, tak v přechodovém období (květen, září, říjen) zvládne jak vytopit nemovitost, tak ohřát bazén.

Možná jste ale na vážkách, jestli si raději někde v Mountfieldu nekoupit tepelné čerpadlo za deset, patnáct tisíc přímo k bazénu. Jak už to tak bývá, obojí má svoje pro a proti. Nevýhoda malých, slabých čerpadel přímo k bazénu je ta, že si na teplou vodu počkáte i pár hodin. Na druhou stranu si musíte uvědomit i to, že pokud velkým tepelným čerpadlem vzduch-voda vytápíte dům, nahříváním bazénu ho zas o něco víc opotřebíte a zkrátíte tak jeho životnost.

Chlazení tepelným čerpadlem nebo klimatizací?

O tom, jestli má smysl tepelné čerpadlo využívat i na chlazení interiéru se vedou spory. Dost záleží na typu objektu i charakteru chlazení. Na rovinu ale říkáme, že tady to s tou účinností není kdo ví jaké.

Je pak jen na vás, jestli budete chtít investovat do klimatizace, konvektorů pro přenos chladného vzduchu z tepelného čerpadla nebo vyzkoušíte jen takzvané přichlazování chladící vodou nad teplotou rosného bodu, což je obvykle 18-20 °C.

Na druhou stranu si musíte uvědomit, že je vždycky lepší zabránit tomu, aby se horko dostávalo zvenčí dovnitř, než složitě vymýšlet, jak interiér (draze) ochladit. Pravděpodobně máte doma horko prostě proto, že vám tam okny svítí slunce, čemuž se dá poměrně rychle a levně zabránit žaluziemi, roletami nebo protislunečními fóliemi.

Podepíše se vypnutí čerpadla nějak na jeho životnosti?

Pokud vám tepelné čerpadlo slouží jen k vytápění nemovitosti, tak teď pravděpodobně stojí. Dobrá zpráva je, že se to nepodepisuje na životnosti. A ještě lepší zpráva je, že tepelná čerpadla TnG-Air mají program, který se postará o to, aby vám oběhové čerpadlo nezatuhlo. Jednou za 14 dní se protočí a tak se zbaví usazenin. Takže můžete být v klidu.

I když je jedno, jestli tepelné čerpadlo podrobíte pravidelné roční servisní prohlídce v létě nebo v zimě, klidně si ji naplánujte na teď. Až se za pár měsíců zima zeptá, budete v klidu.

A léto je tu, tak připojte tepelné čerpadlo k bazénu, ohřívejte jím teplou užitkovou vodu nebo zkuste porazit to všudypřítomné horko v interiéru. Levně a ekologicky. S tepelným čerpadlem vzduch-voda od TnG-Air. S vyřízením dotací vám rádi pomůžeme.