Vysoké ceny energií zkracují návratnost fotovoltaických elektráren

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Vysoké ceny energií zkracují návratnost fotovoltaických elektráren

Během roku se ceny elektrické energie na burze zdvojnásobily, což pocítil každý z nás. A mnozí, kteří dosud o fotovoltaice jen přemýšleli, začali zjišťovat, jestli se jim investice do vlastní energie vyplatí. A kratší návratnost fotovoltaické elektrárny rozhodně mluví PRO.

V zimě 2021/22 je pravý čas na fotovoltaiku

Pojďme se na to podívat podrobněji.

  • Protože ceny elektrické energie vzrostly v některých případech o 100 a více procent, návratnost pořízení fotovoltaických elektráren se zkrátila. To znamená, že se vám peníze vložené do jejího pořízení vrátí dřív a pak už jen šetříte. O návratnosti fotovoltaických elektráren jsme se podrobněji rozepsali níže.

  • Elektřina je drahá už teď a asi s tím nic moc nezmůžeme. Ale pozor, fotovoltaické elektrárny zatím tolik nezdražily. A FVE TnG-Air zatím nezdražily vůbec. Za půl roku už může být situace jiná. Takže jestli váháte, jestli si FVE pořídit, je ten správný čas.

  • Alespoň část nákladů na pořízení ušetříte i díky dotačním programům – například Nová zelená úsporám. Ten byl v říjnu letošního roku aktualizován a u rodinného domu ušetříte při maximálním využití dotací na fotovoltaiku až 220 000 Kč. Dotace se vztahují i na fotovoltaický systém s využitím tepelného čerpadla k vytápění a ohřevu vody a v systému musí být instalovaná akumulační nádrž o celkovém objemu alespoň 400 litrů pro ohřev teplé vody a vytápění.

proc_si_poridit_ceske_tepelne_cerpadlo.jpg

Jak je to s tou návratností fotovoltaických elektráren?

Návratnost je doba, za kterou se vám počáteční investice do pořízení FVE vrátí. Obvykle je okolo 6 až 10 let, ale vzhledem k trendu zdražující se elektrické energie a technologickému pokroku (a s tím souvisejícímu výkonu a životnosti elektráren) se výrazně zkrátila.

Zajímá vás, co všechno se ještě do výpočtu návratnosti fotovoltaické elektrárny promítá? Kupříkladu vaše spotřeba (čím vyšší, tím lepší), inflace, vývoj cen elektřiny, výkon elektrárny, zvolená akumulace (jak se rozhodnete nakládat s přebytky) a v neposlední řadě i dotace, které jsou letos opravdu štědré.

Chcete mít elektrárnu přizpůsobenou přesně vašim potřebám a životnímu stylu?

Obraťte se na odborníky – napište nám do TnG-Air.