Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Připravili jsme pro vás pár tipů, informací a rad.
Vybrat tepelné čerpadlo například do starého, rekonstruovaného domu, není jen tak. Na internetu na vás vyskakují nabídky a vy stojíte na křižovatce: vysokoteplotní tepelné čerpadlo nebo nízkoteplotní? Zajímá vás, čím se od sebe liší?
Je to vlastně jednoduché, stačí, když si zapamatujete, že:
● nízkoteplotní řada tepelných čerpadel pracuje do výstupní teploty + 35 °C.
● Středněteplotní pak ohřívá výstupní vodu na 55 °C (někde se uvádí až na 65 °C). Tím pádem se hodí nejen pro novostavby (kde není nad čím váhat), ale i pro rekonstrukce rodinných domů (v ideálním případě tam, kde mají podlahové topení). Ale ani stará otopná soustava nemusí být problém, ale je dobré se nejdřív poradit s odborníkem, co a jak.
● Vysokoteplotní tepelné čerpadlo pak ohřívá výstupní vodu na teploty v rozmezí 65-85 °C. Hodí se do starých rekonstrukcí a pro starší otopné soustavy s vysokoteplotním spádem (víc o tom v článku o výměně starého kotle za tepelné čerpadlo).
Na druhou stranu můžeme z vlastních zkušeností říct, že jsme naše středněteplotní české tepelné čerpadlo instalovali i do vilky z roku 1930 a doteď tam běží bez problémů. To, co je důležité, je topná soustava, která prostě musí být nadimenzovaná na tepelné čerpadlo. To si technik odvodí podle předchozího zdroje vytápění.
Pamatujte na to, že se nemůžete řídit hodnotou z energetického štítku. Na něm je teplota, při které se tepelné čerpadlo měřilo ve zkušebně. To znamená, že tam vyčtete údaj třeba 35 °C, ale zařízení zvládne i 55 °C. Stačí ho správně nastavit.
Když jsme u toho topného faktoru, nebylo by naškodu si přečíst i článek, ve kterém zmiňujeme 7 nejdůležitějších parametrů, na které se při koupi tepelného čerpadla zaměřit.