Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Fotovoltaické systémy na střechách se v posledních letech staly symbolem přechodu na obnovitelné zdroje energií. Ať už jste majitelem domu, který sní o úsporách a nezávislosti na energetické síti nebo podnikatelem hledajícím udržitelné řešení pro svůj provoz, fotovoltaika nabízí lákavé výhody. Využít naplno je můžete i díky promyšlenému výběru baterií. A právě na ně se tentokrát zaměříme.
Odpověď je jednoduchá. Do baterií uložíte nadbytečnou energii, kterou vaše fotovoltaická elektrárna vyrobí během slunečných dní. Využít ji pak bez problémů můžete v noci nebo když je za okny třeba zamračeno. Stáváte se tak i méně závislí na distribuční síti. Díky bateriím se vám vyhnou odstávky i třeba nečekané blackouty.
Dobře vybrané baterie pro fotovoltaiku a napojení do distribuční sítě vám také mohou otevřít dveře do budoucnosti energetiky. V takzvaných chytrých sítích je totiž možné uložit do vašich baterií elektrickou energii, jejíž spotová cena bude v daném okamžiku nízká a elektřinu z baterií čerpat třeba ve chvíli, kdy bude její cena na trhu naopak vysoká.
Aby bateriové úložiště odpovídalo přesně vašim potřebám musíte zvážit hned několik faktorů. Od toho, zda chcete být plně nezávislí na elektrické distribuční síti nebo zda jen chcete snížit své energetické náklady, až po to, jaká je velikost vašeho fotovoltaického systému.
Pro začátek je dobré provést analýzu spotřeby energie ve vaší domácnosti nebo firmě. Ta vám pomůže určit, kolik energie potřebujete ukládat pro běžnou denní a noční spotřebu. Většinou doporučujeme navrhnout systém tak, aby pokryl vaši maximální denní spotřebu.
V ideálním případě by měla kapacita baterie také odpovídat zhruba dvojnásobku vaší elektrárny. Na každý kWp (kilowatt-peak) tedy zhruba dvě kilowatthodiny.
Pro malé rodiny tak může stačit baterie o kapacitě třeba 7,1 kWh, vícegenerační rodinný dům využije i baterii o kapacitě 14,2 kWh.
Nemůžete ale počítat s tím, že do baterie spojené s fotovoltaickou elektrárnou uložíte energii v létě a využijete ji v zimě. Slouží spíše k vyrovnávání běžné denní spotřeby.
Cenově dostupnější jsou starší olověné akumulátory. My ale používáme výhradně modernější lithium-iontové baterie. Jsou menší a lehčí. Mají také větší kapacitu.
Konkrétně jsme se rozhodli pro Lithium-železo-fosfátové baterie (LiFePO4). Zaujala nás na nich jejich dlouhá životnost. Můžeme na ně proto dát desetiletou záruku. Pro napojení na solárními systémy se hodí i díky své schopnosti efektivně ukládat a uvolňovat energii.
V neposlední řadě oceňujeme i jejich bezpečnost. Jsou stabilní při teplotních výkyvech a nejsou tak citlivé na vysoké teploty. To snižuje riziko nebezpečného přehřátí a potenciálního požáru. Navíc je chrání ochranný obvod proti přehřívání.
Dobré je také myslet na případné možnosti rozšíření vašeho bateriového úložiště. V budoucnu se totiž mohou zvýšit vaše energetické nároky nebo otevřít další příležitosti na trzích s energiemi. Typ baterií, které používáme, s tím počítá. Jejich modulární design umožňuje snadnou instalaci a škálovatelnost podle potřeb konkrétních projektů.
Přestože nejsou LiFePO4 baterie náchylné na teplotní výkyvy, nejlépe fungují při stále pokojové teplotě. Můžete je tak instalovat do technické místnosti nebo garáže. Zvládnou i sklep, pokud je suchý. Kromě silného zdroje tepla nebo přímého slunečního světla jim totiž vadí i vysoká vlhkost.
Akumulátory ukládáme do bateriového boxu. Jeho velikost závisí na kapacitě. Odpovídá ale většinou malé ledničce. Výhodné je ho také umístit co nejblíže měniči. Zamezíte tak ztrátám v kabelovém vedení.
Rozmýšlíte-li pořízení fotovoltaiky napojeného na bateriový systém, právě nyní je ten správný čas. Firmy i jednotlivci mají šanci získat výraznou podporu od státu. Například v dotačním programu Nová zelená úsporám. My jsme připraveni vás celým procesem jednoduše provést. Od projektu, přes dotace až po instalaci.