Nová zelená úsporám zpřísňuje pravidla. Fotovoltaiku nejvíce podpoří se zateplením

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Nová zelená úsporám zpřísňuje pravidla. Fotovoltaiku nejvíce podpoří se zateplením

240207_tng_dotace_1024.jpg

Už od poloviny února mění své podmínky jeden z největších dotačních programů - Nová zelená úsporám. Změny se dotknou fotovoltaik i tepelných čerpadel. Stále můžete získat až 200 tisíc korun. Pravidla se ale zpřísňují.

Nově na domácí fotovoltaickou elektrárnu můžete získat maximální dotaci až 160 000 korun. Pravidla ale podporují kombinovaná řešení. Pokud přidáte zateplení domu, získáte bonus 40 000 korun. Za napojení fotovoltaiky na bojler o objemu minimálně 120 litrů se dotace nově navýší o 10 000 korun.

Mění se i výpočet dotací na instalovaný výkon. Nově se bude vyplácet podpora za každý 1 kWp. Dotace se tím částečně navýší, protože dříve se začala vyplácet až při výkonu nad 2 kWp. **Výše podpory ale bude od poloviny února 8 000 korun za 1 kWp.

V programu dotácí pro fotovoltaiky přibylo 10 miliard

Aktualizované podmínky v oblasti podpory domácích fotovoltaických elektráren, začnou platit 15. února 2024. Naposledy tak podle starých pravidel budete moci požádat 14. února odpoledne.

A jak Ministerstvo životního prostředí změny vysvětluje? Nové podmínky dotace podle něj odrážejí záměr resortu urychlit tempo komplexních renovací rodinných domů a úpravou jednotkové výše podpory reagují na vývoj cen fotovoltaických panelů na trhu.

Větší důraz úředníci podle vyjádření kladou namaximální využití vyrobené energie pro vlastní spotřebu. Dostává tak přednost před odváděním vyrobené elektřiny do distribuční soustavy.

Dobrou zprávou je, že ministerstvo dotační program navýšilo o 10 miliard korun. Podpořit z něj tak může dalších více než 50 tisíc domácností.

Změny v podpoře fotovoltaiky od 15. února 2024 v kostce:

  • Dotace až 200 000 Kč za instalaci fotovoltaiky v kombinaci se zateplením se započtením bonusů ve výši 40 000 Kč

  • Dotace až 160 000 Kč za instalaci fotovoltaiky bez zateplení

  • Změna jednotkové výše dotace na FVE:

  • základní podpora 35 000 Kč (nebo 60 000 Kč s využitím tepelného čerpadla)

  • za 1 kWp instalovaného výkonu 8 000 Kč

  • za 1 kWh el. akumulačního systému 8 000 Kč

  • Dotace až 125 000 Kč na tepelné čerpadlo s ohřevem vody s podporou FVE

  • Omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na 50 % maximálního výkonu FVE

  • Nově bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, ve výši 10 000 Kč

Co je Nová zelená úsporám

Základní dotační titul programu Nová zelená úsporám Standard je určen všem majitelům rodinných domů na částečné renovace zahrnující zateplení, výměnu zdrojů energie, instalaci fotovoltaiky, řízené větrání a další doplňková opatření jako jsou zelené střechy, dobíjecí stanice pro elektromobily a systémy na efektivní hospodaření vodou. Úsporná opatření lze realizovat jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci.

Potřebujete s dotacemi poradit. Tak se nám ozvěte!

Image by rorozoa on Freepik