Jak ovládat své tepelné čerpadlo jako profesionál - nejlepší tipy a triky!

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ovládání tepelného čerpadla zvládnete levou zadní

Teplo „rodinného krbu“ trochu jinak: užívejte pohodlí automatického vytápění

Pár kliknutí a chvíle strpení. Přesně takto vypadá „práce“ s vytápěním rodinného domu, pokud máte k dispozici tepelné čerpadlo. Když si k vysoké účinnosti a nízké ceně za provoz přidáte snadné ovládání, stává se z tepelného čerpadla řešení, které prostě chcete. Díky staré dobré fyzice a užitečné moderní technologii můžete mít doma příjemně teplo kdykoliv si přejete.

Ovládání tepelného čerpadla z auta i z gauče

Vracíte se právě ze zimní dovolené a tušíte, kdy zhruba dorazíte domů. A tak vezmete do ruky mobilní telefon a zadáte pokyn, který přiměje tepelné čerpadlo vytápět na vyšší teplotu. Když dorazíte na místo, máte v obývacím pokoji klidně pohodových 22 °C. Nebo klidně víc či míň. Záleží jen na vás.

Vytápět dům můžete tak snadno a rychle, protože tepelné čerpadlo vzducha – voda funguje mimo jiné na principu ekvitermní regulace. Čím nižší je teplota okolního vzduchu, tím vyšší je teplota topné vody, kterou tepelné čerpadlo využívá k vytápění obytných prostor. Když chcete, aby bylo v domě více teplo, pustí tepelné čerpadlo do topného systému na delší dobu ohřátou topnou vodu, která teplotu v místnostech vyžene nahoru rychleji.

Termostat, pomocí kterého během cesty z dovolené, při návratu z práce nebo třeba při relaxování na pohovce ovládáte tepelné čerpadlo, určuje dobu, během které k proudění topné vody do oběhu dochází.

Vytápění domu? Tepelné čerpadlo přemýšlí za vás

Co se týká vytápění tepelným čerpadlem, zastane moderní technologie první i poslední. Topná voda se ohřívá v závislosti na tom, kolik ukazuje teploměr venku, řídící systém pak zcela samostatně rozhoduje o tom, co je potřeba, aby teplota v domě odpovídala vašim požadavkům.

Žádné zásahy z vaší strany nejsou nutné. Venkovní teplotu i teplotu v domě hlídají čidla a termostat, která řídícímu modulu v případě změny ihned dávají zprávu o tom, že se něco děje. Například za slunečných zimních dní se může snadno stát, že dům “vytopí” slunce. Zvlášť pokud bydlíte v domě s velkými okny. Pokud je teplota v domě dostatečná, termostat topnou vodu do oběhu jednoduše nepustí. I takto dokáže technologie snižovat náklady a tím šetřit vaše peníze.

Z našeho archivu: Jak vybrat tepelné čerpadlo pro váš dům?

Na teplou vodu můžete zapomenout

Bývaly doby, kdy platilo, že termostat – malá krabička s tlačítky – patří na nejchladnější zeď v domě. To už je ovšem dávno za námi. Termostat stále vypadá jako krabička, můžete jej ovšem postavit samostatně kdekoliv se vám zlíbí a tlačítek se vůbec nemusíte dotknout. Jak už jsme si řekli výše, ovládání tepelného čerpadla zvládnete hravě přes mobil.

Tepelným čerpadlem je možné ohřívat také užitkovou vodu. Tu ohřívá čerpadlo na konstantní teplotu v režimu 24/7. Když teplota užitkové vody klesne (stanovuje se nejčastěji mezi 40 °C a 50 °C), čerpadlo “přepne”, ohřeje užitkovou vodu a opět se vrátí k ohřívání topné vody. (Tedy v případě, že je vaše tepelné čerpadlo zapojené správně.)

To znamená, že na ohřev teplé vody můžete zapomenout. S klidem a v nejlepším smyslu slova. Pokud byste se například chystali na delší dobu pryč a věděli, že v domě delší dobu nikdo nebude, můžete ohřev užitkové vody samozřejmě dočasně vypnout.

Zároveň se nemusíte bát, že vás po návratu z dovolené čeká nedobrovolné otužování. Třeba my využíváme kombinaci s našimi tepelnými čerpadly bojlery s velkou teplosměnnou plochou, které zvládnou i studenou vodu ohřát během pár minut. A dokonce ani tohle nepatrné čekání vás nemusí trápit. Se systémem TnG-Air Smart zvládnete na dálku ohřát i vodu v bojleru.

Tepelné čerpadlo je řešení. I pro více rodin

Zvláště ve starších dvougeneračních domech se můžeme setkat s dvěma a více topnými okruhy. Může jít i o kombinaci radiátorů a podlahového topení. Jak se řeší ovládání tepelného čerpadla v takových případech?

Je to jednoduché. Více topných okruhů znamená více termostatů. Členové domácnosti mají různé denní režimy, každému vyhovuje něco jiného, proto si každý může s pomocí termostatu přizpůsobit teplotu svým potřebám. Zároveň platí, že i vícegenerační dům zvládne vytopit jedno tepelné čerpadlo. Nemusíte se tedy bát ani vyšších pořizovacích nákladů.

Chybí vám doma teplo?

Umíme s tím pomoci. Dejte nám vědět.