Fotovoltaický ohřev vody? Za málo peněz dostanete hodně muziky

Fotovoltaický ohřev vody? Za málo peněz dostanete hodně muziky

Víte, jakou energetickou (a finanční) zátěž představuje pro vaši domácnost ohřev vody na topení a mytí? V některých případech dost značnou. Tedy jen do chvíle, než necháte ohřev vody na fotovoltaice. Co k tomu potřebujete?

Proč je fotovoltaický ohřev vody čím dál oblíbenější?

K tomu, aby vám vodu na koupání po většinu roku ohřívalo slunce, toho moc nepotřebujete. Jen několik fotovoltaických panelů, střídač, wattrouter, bojler a trochu té energie ze slunce. Mimochodem fotovoltaika k tomu, aby pracovala, nepotřebuje přímo sluneční paprsky, takže částečně funguje, i když je pod mrakem (na rozdíl od solárního termického systému).

V porovnání s dříve oblíbenými soláry je FVE:

  • výhodnější – vyrábí elektrickou energii,
  • snadno se instaluje (nevyžaduje tolik stavebních úprav, izolace apod.),
  • je v podstatě bezúdržbová
  • v zimě je účinnější.

Pomocník jménem wattrouter

Co je to ten wattrouter? Přístroj pro přesměrování přebytků ze solární elektrárny do bojleru, akumulační nádrže nebo třeba do bazénu. Funguje to tak, že: fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii. Tou zásobuje dům, případnými přebytky nabije baterie a zbytek může putovat do vody.

To znamená, že pokud má domácnost kvalitně navržený systém (dobře zvolený bojler vzhledem k počtu osob v domácnosti), tepelné čerpadlo přes léto vůbec nemusí bojler nahřívat. Wattrouter sice stojí okolo 18 000 Kč, ale rozhodně se vyplatí do něj investovat. Už proto, že je logičtější i ekonomičtější zužitkovat energii přímo tam, kde se vyrobila.

A co v zimě? Kombinujte!

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou zkrátí náklady na vytápění o desítky procent. A i když FVE nevyrobí tolik elektřiny, aby pokryla provoz TČ na 100 %, pořád je to dobrý způsob, jak ušetřit.

Blíž jsme se tomuto tématu věnovali v jednom z blogových článků, tak si o tom, proč kombinovat FVE s tepelným čerpadlem, přečtěte víc.