Jak správně topit tepelným čerpadlem?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Jak správně topit tepelným čerpadlem?

Přemýšlíte, jak tepelné čerpadlo v nadcházející topné sezóně co nejlépe využít? Máme pro vás 4 osvědčené tipy, jak správně topit tepelným čerpadlem a ušetřit na energiích.

▫️

 1. Jednou zatopte a teplotu udržujte

  Tepelné čerpadlo funguje jako akumulace. Nejlepší strategií je na začátku topné sezóny nahřát celou budovu a energii se snažit udržet.

▫️

Myslíte si, že se vyplatí vypínat topení, když jste přes den v práci?

Tepelné čerpadlo je invertní technologie – je stavěné tak, aby si výkon regulovalo samo. Pokud jej nutíte stále znova a znova zatápět studenou nemovitost, jednotka musí jet do plného výkonu a pak ji vypínáte, nebude fungovat správně.

Snažte se vyhnout cyklickému topení. Pokud topíte 4 hodiny denně a poté necháte celou stavbu vychladnout, teplo unikne a ztrátu pak musí tepelné čerpadlo opět dohánět. To je z hlediska ekonomického i z hlediska životnosti čerpadla tou nejhorší variantou.

▫️

 1. Stejná teplota ve dne v noci

  Nastavte požadovanou teplotu a nechte tepelné čerpadlo pracovat nepřetržitě 24 hodin denně.

Pokud chcete topit správně, doporučujeme nastavit co nejnižší rozdíl mezi denní a noční teplotou v nemovitosti. V opačném případě vzniká deficit, který bude čerpadlo muset dohánět, a který se negativně projeví na vašem účtu za energie.

▫️

Máte na spaní raději chladněji?

Regulujte teplotu pouze v ložnici, přímo na radiátoru nebo podlahovém topení v místnosti, ne v celém objektu. Nemovitost nevychladne celá, sníží se pouze teplota v místnosti, kde budete spát.

▫️

 1. Sníh okolo a na vršku venkovní jednotky

  Vzhledem k tomu, že čerpadlo nasává vzduch z okolí, sníh okolo venkovní jednotky může negativně ovlivnit jeho výkon. Udržujte okolí venkovní jednotky bez sněhové pokrývky v okruhu 2 až 3 metrů. Pravidelně ometejte také sníh shromážděný na vršku jednotky.

▫️

 1. Odmrazování

  Při teplotách kolem 0°C sledujte zadní stranu lamel venkovní jednotky. Malá vrstva jinovatky nebo sněhu do 0,5 centimetru je normální, ale pokud se vytvoří větší námraza, čerpadlo by se mělo nejpozději do 40 až 60 minut samo odmrazit.

V případě delšího trvání větší námrazy kontaktujte poruchovou linku +420 558 952 911.

▫️

Nyní už víte, jak správně topit tepelným čerpadlem

Tyto 4 tipy vám pomohou využít tepelné čerpadlo na maximum, ušetřit energii a zároveň si doma užít optimální tepelný komfort. Jejich využití však záleží pouze na vás, našich zákaznících.