Tepelné čerpadlo pro rodinný dům: levné a šetrné vytápění

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům: levné a šetrné vytápění

Teplo domova s minimálními náklady a kdykoliv si vzpomenete? Bez nutnosti někde skladovat topivo, přikládat, špinit se, nebo počítat s tím, že až se vrátíte z víkendu u příbuzných, bude doma jako v mrazírně? To všechno dělá z tepelného čerpadla pro rodinný dům výhodnou investici. A jestli byl někdy pravý čas vyměnit plynový nebo elektrický kotel za nějaký efektivnější způsob vytápění, je to právě teď.

Na vytápění ušetříte celé dlouhé roky

Přemýšlíte, jak vybrat tepelné čerpadlo? Jestli se na nějaký parametr zaměřit přednostně, je to: účinnost, výkon, hlučnost a záruka. Vezmeme to hezky popořádku, ale ještě než se do toho pustíme, před samotným výběrem parametrů tepelného čerpadla byste měli znát asi ten nejdůležitější údaj – tepelnou ztrátu vašeho domu. Od ní se pak odvíjí všechno ostatní.

Tak jako se vám bude špatně péct dort bez receptu, bude se vám i špatně vybírat výkon tepelného čerpadla bez toho, abyste věděli, kolik tepla vám utíká okny a obálkou budovy. Jeden z nejrozšířenějších mýtů je, že se čerpadlo nehodí do nezatepleného domu. Přitom má tepelné čerpadlo ve starém domě s vyšší tepelnou ztrátou a spotřebou daleko rychlejší návratnost. Jednoduše proto, že se ze 100 000 Kč ročně za plyn dostanete s čerpadlem třeba na 60 000 Kč (s fotovoltaikou bude úspora ještě vyšší).

Tip na čtení: Spočítejte si spotřebu tepelného čerpadla a to, kolik vám v porovnání s dosavadním způsobem vytápění ušetří.

Tepelné čerpadlo pošle zdražování energií k ledu

Obří výhoda tepelných čerpadel vzduch-voda oproti přímému vytápění elektřinou je výrazně vyšší sezónní topný faktor(SCOP). Například naše tepelná čerpadla TnG-Air mají hodnotu SCOP v průměru 4,3. Vás asi zajímá, co to číslo znamená – že promění 1kW elektrické energie na 4,3 kW tepla. Účinnost tepelného čerpadla je samozřejmě závislá na okolní (venkovní) teplotě vzduchu, protože bere energii právě z něj.

Otázkou je pak efektivní provoz v zimních měsících. Právě chladná polovina roku zařízení skutečně prověří. Správně zvolené tepelné čerpadlo pro rodinný dům od TnG-Air nemá problém získat teplo třeba z – 20 °C.

A pro tepelná čerpadla pro rodinný dům mluví i fakt, že kromě vytápění s nimi můžete ohřívat i teplou užitkovou vodu.

Výkon tepelného čerpadla pro rodinný dům

Výkon tepelného čerpadla se standardně určuje podle tepelné ztráty domu. A zas a znovu se nás zákazníci ptají, proč jim na dům se ztrátou kupříkladu 9 kW nabízíme čerpadlo s výkonem 15 kW, zatímco jiná firma jen 7,7 kW. Věc se má tak – tepelnými čerpadly vzduch-voda se zabýváme už od roku 1998 a zkušenosti nám ukázaly, že špatně dimenzované (poddimenzované) zařízení může mít v mrazech problémy a zbytečně vyžaduje pomoc elektrokotle.

Takže i když to může vyvolávat zdání, že silnější zařízení je zbytečně drahé, opak je pravdou – právě takové čerpadlo zajistí dostatečný tepelný komfort v místnostech, „nejede na dřeň“ a tím pádem se tolik neopotřebovává a navíc nebude využívat bivalentní (záložní) zdroj, například elektrokotel, který je prostě drahý.

Směrodatná je také hodnota takzvaného P Desginu, který vám dokáže přesně určit na jakou tepelnou ztrátu se dané tepelné čerpadlo hodí nejlépe.

Nejčastěji do rodinných domů instalujeme zařízení o výkonu 19 kW HE1500Si.

Hlučné tepelko je peklo

Při provozu tepelného čerpadla vzniká zvuk, charakteristické šumění vrtule a s tím, jak se technologie vyvíjí, jsou zařízení tišší a tišší. Své udělá i správné umístění vnitřní a venkovní jednotky.

Pokud se chcete nejprve přesvědčit na vlastní uši, napište nám. Po republice už je víc než 8 000 domácností, které mají naší technologii nainstalovanou. Předáme vám kontakt na některého majitele ve vašem okolí a domluvíte si prohlídku i výměnu zkušeností.

A pokud jde o záruku, dáváme 10 let na všechny komponenty.

Teď už stačí jen vyplnit nezávazný poptávkový formulář a my se hned pustíme do návrhu takového řešení, které vám ušetří co nejvíc peněz.