Tepelné čerpadlo v bytě jako alternativa drahého vytápění

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Tepelné čerpadlo v bytě jako alternativa drahého vytápění

Vidět tepelné čerpadlo u rodinného domu už nikoho nepřekvapí, ale u bytovky nebo paneláku? Nejedna rodina teď v bytovém domě drží kohouty utažené, dokud to jde a poohlíží se způsobu, jak nepříjemnou situaci vyřešit. A o tepelných čerpadlech vzduch-voda se teď všude mluví… Takže se nabízí otázka: jak je to s pořízením tepelného čerpadla do bytu?

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla do bytu

Protože jsme výrobci a vývojáři českých tepelných čerpadel typu vzduch-voda, budeme mluvit právě o nich. Nebudeme vám říkat, že je to nejlepší zdroj vytápění, protože pravda je taková, že se nehodí všude a občas jeho instalace vyžaduje určité kompromisy a ústupky. Pojďme se podívat na to, co si musíte pohlídat a s čím počítat ještě předtím, než oslovíte některého z výrobců.

1. Otopné soustavě neporučíte

Otopnou soustavu má bytový i panelový dům dimenzovanou na určitý teplotní spád. Ten zpravidla bývá v rámci dálkového tepla kolem 60–70 °C. Takovou teplotu ale tepelné čerpadlo nezvládá, protože potřebuje teplotní spád v rozmezí 40–50 °C. To znamená, že pokud chce bytovka řešit přechod na tepelné čerpadlo, musí počítat s rekonstrukcí celé radiátorové soustavy. A to je většinou příliš velké sousto.

2. Pozor, ať vás kaskáda nepotopí

Druhý parametr, který si před instalací tepelného čerpadla do bytového domu musíte pohlídat, je pokrytí sítě. Bytový dům zpravidla potřebuje 5, 6 nebo i 7 tepelných čerpadel zapojených v kaskádě, což navyšuje hodnotu hlavního jističe. V takovou chvíli je potřeba zjistit, jestli je možné jistič navýšit. V rámci kapacity sítě pak tepelné čerpadlo nemusí dávat smysl.

3. Ta věčná otázka kam s ním

Kam s venkovní jednotkou? Kolem domů může, ale taky nemusí být dost prostoru k instalaci venkovní jednotky na zem. Pokud to na zem nejde, přichází v úvahu už jen střecha a ta je od technické místnosti proklatě daleko. Jejich propojení může být z hlediska chladírenského potrubí poměrně komplikované a samozřejmě se prodraží.

Modelový příklad, kde se tepelné čerpadlo hodí a vyplatí, jsou menší paneláčky do pěti pater.Tam je reálná šance, že všechno klapne bez nějakých průtahů a komplikací.

Jaká může být vaše úspora oproti stávajícímu systému vytápění?

Rádi vám to spočítáme. Dejte nám vědět.