Pro vytápění tepelným čerpadlem není žádná budova dost velká

Pro vytápění tepelným čerpadlem není žádná budova dost velká

Pro vytápění tepelným čerpadlem není žádná budova dost velká

Na velikosti nezáleží

Ceny energií rostou raketovou rychlostí a jsou druhou nejvyšší položkou v nákladech většiny firem. A čím větší objekt, tím větší jsou i náklady na jeho vytápění, ale zákonitě i vyšší úspora po instalaci tepelného čerpadla. V porovnání s jinými způsoby topení je vytápění tepelným čerpadlem mnohonásobně účinnější a tím pádem i výhodnější.

Na velikosti nezáleží

Ať už zvažujete, že budete vytápět tepelným čerpadlem rodinný dům, nebo hotel vysoko v horách, velikost budovy není tím nejdůležitějším parametrem při rozhodování o tom, jestli se vám pořízení čerpadla vyplatí.

Všechno se odvíjí od již instalovaného topného systému. Ten může být buď vodní, nebo vzduchový. Máte podlahové topení? Radiátory? Fancoily? Například budovu o 2 000 m² s podlahovým topením tepelné čerpadlo vytopit zvládne. Ale co nezvládne, je třeba i malá budova s fancoily dimenzovanými na teplotní spád s 90°C teplotu vody. V takovém případě je nutné optimalizovat topný systém tak, aby byl vhodný pro tepelná čerpadla, protože ty mají svůj smysl do 50°C teploty vody v přívodním potrubí.

Ideální řešení pro hotely a penziony

Teď už vás věčně větrající a sprchující se hosté nerozhážou. Tepelné čerpadlo neslouží jen k topení, ale můžete jej zapojit i do systému přípravy teplé užitkové vody a ušetřit tak až polovinu energie. V létě naopak můžu posloužit k chlazení budovy.

Připravit dřevo na zimu a několikrát denně přikládat a kontrolovat kotel, to stojí spoustu času, práce i peněz. S tím vám tepelné čerpadlo pomůže. Je to autonomní systém, který se obejde i bez obsluhy. A ušetří peníze, které byste jinak investovali do revize komínu, poplatku za tuhá paliva a v neposlední řadě i mzdy topiče.

Tip z našeho archivu: Čeká vás výměna starého kotle? Máme řešení – tepelné čerpadlo.

Kaskády tepelných čerpadel

Všude tam, kde jedno čerpadlo nestačí, je možné spojit několik zařízení do jednoho systému a vznikne tak kaskáda. Ta se běžně využívá ve velkých budovách jako jsou již zmíněné hotely, penziony nebo továrny, ale i vícegenerační domy. Díky kaskádě totiž pokryjete téměř jakýkoliv potřebný výkon.

Při výběru vytápění tepelným čerpadlem dejte na odborníky

Logicky vzato – čím větší budova, tím vyšší tepelné ztráty. Abyste si vybrali dobře a zařízení nebylo zbytečně předimenzované nebo poddimenzované (mohlo by vás nemile překvapit vyúčtování), nechte si poradit od odborníků. Protože aby tepelné čerpadlo šlapalo jako hodinky, musí být správně dimenzované s ohledem na typ provozu a tepelnou ztrátu objektu.

Může totiž nastat nepříjemná situace, kdy poddimenzované čerpadlo nedokáže samo budovu vytopit, a proto se budete muset spolehnout ještě na záložní zdroj (například elektrokotel). A toto řešení je jednak dražší a druhak má nepříznivý vliv na výkon a životnost tepelného čerpadla, které musí jet neustále na plný výkon.

S vytápěním tepelným čerpadlem ušetříte i vy.

A s výběrem i dotacemi vám pomůžeme.

Ozvěte se nám

 TNG Air LN-2.png