Pro vytápění tepelným čerpadlem není žádná budova dost velká

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Pro vytápění tepelným čerpadlem není žádná budova dost velká

Ceny energií rostou raketovou rychlostí a jsou druhou nejvyšší položkou v nákladech většiny firem. A čím větší objekt, tím větší jsou i náklady na jeho vytápění, ale zákonitě i vyšší úspora po instalaci tepelného čerpadla. V porovnání s jinými způsoby topení je vytápění tepelným čerpadlem mnohonásobně účinnější a tím pádem i výhodnější.

Na velikosti nezáleží

Ať už zvažujete, že budete vytápět tepelným čerpadlem rodinný dům, nebo hotel vysoko v horách, velikost budovy není tím nejdůležitějším parametrem při rozhodování o tom, jestli se vám pořízení čerpadla vyplatí.

Všechno se odvíjí od již instalovaného topného systému. Ten může být buď vodní, nebo vzduchový. Máte podlahové topení? Radiátory? Fancoily? Například budovu o 2 000 m² s podlahovým topením tepelné čerpadlo vytopit zvládne. Ale co nezvládne, je třeba i malá budova s fancoily dimenzovanými na teplotní spád s 90°C teplotu vody. V takovém případě je nutné optimalizovat topný systém tak, aby byl vhodný pro tepelná čerpadla, protože ty mají svůj smysl do 50°C teploty vody v přívodním potrubí.

Ideální řešení pro hotely a penziony

Teď už vás věčně větrající a sprchující se hosté nerozhážou. Tepelné čerpadlo neslouží jen k topení, ale můžete jej zapojit i do systému přípravy teplé užitkové vody a ušetřit tak až polovinu energie. V létě naopak můžu posloužit k chlazení budovy.

Připravit dřevo na zimu a několikrát denně přikládat a kontrolovat kotel, to stojí spoustu času, práce i peněz. S tím vám tepelné čerpadlo pomůže. Je to autonomní systém, který se obejde i bez obsluhy. A ušetří peníze, které byste jinak investovali do revize komínu, poplatku za tuhá paliva a v neposlední řadě i mzdy topiče.

Tip z našeho archivu: Čeká vás výměna starého kotle? Máme řešení – tepelné čerpadlo.

Kaskády tepelných čerpadel

Všude tam, kde jedno čerpadlo nestačí, je možné spojit několik zařízení do jednoho systému a vznikne tak kaskáda. Ta se běžně využívá ve velkých budovách jako jsou již zmíněné hotely, penziony nebo továrny, ale i vícegenerační domy. Díky kaskádě totiž pokryjete téměř jakýkoliv potřebný výkon.

Při výběru vytápění tepelným čerpadlem dejte na odborníky

Logicky vzato – čím větší budova, tím vyšší tepelné ztráty. Abyste si vybrali dobře a zařízení nebylo zbytečně předimenzované nebo poddimenzované (mohlo by vás nemile překvapit vyúčtování), nechte si poradit od odborníků. Protože aby tepelné čerpadlo šlapalo jako hodinky, musí být správně dimenzované s ohledem na typ provozu a tepelnou ztrátu objektu.

Může totiž nastat nepříjemná situace, kdy poddimenzované čerpadlo nedokáže samo budovu vytopit, a proto se budete muset spolehnout ještě na záložní zdroj (například elektrokotel). A toto řešení je jednak dražší a také má nepříznivý vliv na výkon a životnost tepelného čerpadla, které musí jet neustále na plný výkon.

S vytápěním tepelným čerpadlem ušetříte i vy.

A s výběrem i dotacemi vám pomůžeme.

Ozvěte se nám