Chcete ušetřit na vytápění? Zvažte výměnu kotle za tepelné čerpadlo

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Čeká vás výměna starého kotle? Máme řešení! Tepelné čerpadlo

Máte doma starší kotel na tuhá paliva a přemýšlíte, jestli patříte mezi ty, kterých se týká povinná výměna kotle? Zákon o ochraně ovzduší zakazuje používání všech kotlů 1. a 2. emisní třídy od září 2024. Pokud zákaz porušíte, riskujete až padesáti tisícový poplatek za užívání neekologického kotle.

Jak vůbec nevyhovující kotel poznat, jaké plusy má tepelné čerpadlo a co dělat, když na jeho pořízení nemáte dost peněz? To si přečtěte v článku.

Jak poznat, že máte nevyhovující kotel?

To, jestli se legislativní změny vztahují i na váš kotel, vyčtete z výrobního štítku nebo dokumentace, kde musí být emisní třída zapsána. Našli jste tam jedničku nebo dvojku? Tak to máte dva roky na to, vybrat nový způsob vytápění, ale řekli bychom, že je nejvyšší čas začít.

Pokud se vám potřebný údaj nepodařilo dohledat, s největší pravděpodobností už toho váš kotel hodně pamatuje a bude potřebovat vyměnit také. Pro jistotu si pozvěte revizního technika, který určí, jakou třídu kotle máte a pokud kotel neprojde, máte na výběr hned z několika možností, čím ho nahradit. Ale protože jsme čeští výrobci tepelných čerpadel vzduch-voda, pokusíme se vám ukázat právě jejich výhody.

Jaké plusy má tepelné čerpadlo v porovnání s kotlem na tuhá paliva?

Každý, kdo někdy musel opečovávat kotel na tuhá paliva, ví, že je kolem toho spousta práce. Nejen s přikládáním. I o kotel s podavačem se musíte starat. Pak je tu hlídání intenzity hoření, filtry. A teď si představte, že vás chytí záda nebo skolí chřipka. Na rozdíl od kotle je tepelné čerpadlo opravdu bezúdržbové a autonomní (žije svým vlastním životem).

Kolem kotle na tuhá paliva se docela naběháte. Tak si pište hezky na seznam:

  • sehnat dřevo (pokud možno levně, což je ale po kůrovcové kalamitě čím dál těžší, protože podražilo úplně stejně jako všechno ostatní),
  • pohlídat si kvalitu dřeva,
  • nechat ho vyschnout,
  • pak ho naštípat,
  • najít místo (většinou hodně místa) na jeho uskladnění,
  • a každý den ho v košících a bednách nosit do domu nebo bytu.
  • Při topení uhlím se připravte na to, že je všude spousta prachu a také do popelníku padá větší množství popela než při spalování dřeva nebo pelet. A jaká je starost s tepelným čerpadlem vzduch-voda? Jen jedna – jestli přidat nebo ubrat na termostatu.

Finance až na prvním místě

Naše propočty a zpětná vazba od zákazníků ukazují, že po finanční stránce jsou to dost rovnocenné způsoby vytápění. To, co dáte za tuhá paliva, jste schopni protopit s tepelným čerpadlem. Někteří klienti hlásí u vytápění tepelným čerpadlem 5 až 10% úsporu. U kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou je to ještě víc.

Tepelná čerpadla se hodí i pro vytápění starých, zateplených domů, nebo velkých objektů. S vyššími tepelnými ztrátami se logicky pojí i vyšší spotřeba a od ní se odvíjející rychlejší návratnost tepelného čerpadla. Jen musí být (nejen v tomto případě) splněny tři základní a zásadní podmínky:

  • Správně provedený výpočet tepelné ztráty objektu,
  • podle tepelných ztrát pak vhodně zvolené tepelné čerpadlo
  • a správná otopná soustava.

Výměna kotle a přechod teploty z 80 °C na 50 °C

Pokud máte radiátory dimenzované na vodu o teplotě 80-90 °C a plánujete si koupit tepelné čerpadlo, počítejte s tím, že je budete muset vyměnit za větší, které se hodí na teplotu 40–50 °C. Jiné řešení tu není.

Proč? Tepelné čerpadlo vzduch-voda ohřívá otopnou vodu maximálně na 55 °C a dosahuje nejvyšší účinnosti při nižších teplotách topné vody. Zatímco radiátory, jak už bylo řečeno, vyžadují teplotu otopné vody výrazně vyšší.

Co když nemáte na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo dost peněz?

O dotacích jsme toho už napsali hodně, ale klidně to napíšeme ještě jednou: na pořízení tepelného čerpadla se vztahují Kotlíkové dotace a dotace z programu Nová zelená úsporám.

Domácnosti s nižšími příjmy mohou na výměnu starého kotle získat dotaci až 95 %. Pokud mezi tyto nízkopříjmové domácnosti nespadáte, i tak můžete využít dotaci z programu Nová zelené úsporám. A k podpoře na pořízení tepelného čerpadla si můžete klidně připsat i další příspěvek (třeba na zateplení nebo fotovoltaiku).

Od září 2023 je navíc součástí programu Nová zelená úsporámi výměna plynového kotle staršího 20 let za tepelné čerpadlo. Podmínkou je alespoň částečně zateplený dům (energetická třída min. D). Pokud to vaše nemovitost nesplňuje, můžete z NZÚ současně čerpat dotaci i na její zateplení.

S vyřízením dotací vám rádi pomůžeme.

Hledáte řešení na míru vašemu domu a spotřebě?

Zavolejte nám na +420 558 952 911, nebo na našich stránkách vyplňte formulář pro nezávaznou poptávku.