Na výměnu starého kotle máte už je pár měsíců. Nepropásněte výhodné dotace

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Na výměnu starého kotle máte už je pár měsíců. Nepropásněte výhodné dotace

240524_uhli.jpg

Konec kotlů na tuhá paliva v prvních dvou emisních třídách se nezadržitelně blíží. Nejpozději od září 2024 je musíte vyměnit za jiný zdroj vytápění. Může to přinést různé těžkosti. Zároveň to je ale skvělá příležitost, jak získat dotace na nový zdroj a uspořit na energiích i provozu. Právě tepelné čerpadlo může být tou správnou volbou pro váš dům.

Jak poznáte, že se povinnost vyměnit kotel týká právě vás? Každé zařízení uvedené na trh v souladu s platnými normami má na sobě výrobní štítek s uvedenou emisní třídou. Pokud je třída toho vašeho 1 nebo 2, nebo tuto třídu potvrdí výsledek revize revizního technika, tak byste kotel od září podle zákona už neměli na vytápění domů nebo bytů používat.

Nevyhovující kotel můžete nahradit řadou jiných zdrojů vytápění. Například výkonným a nízkoemisním kondenzačním plynovým kotlem. Nebo můžete využít široké nabídky elektrických zařízení. My dáváme přednost obnovitelným zdrojům a zařízením, které mají jen minimální emise. Má to několik výhod. Můžete na ně získat řadu dotací a v budoucnu vás například nezasáhne zdražení fosilních zdrojů energie kvůli nějaké formě zpoplatnění produkovaného uhlíku.

Tepelná čerpadla vám přinesou tyto konkrétní výhody:

  • je to autonomní, nenáročný a bezúdržbový systém,
  • zbavíte se závislosti na uhlí nebo zemním plynu (s fotovoltaikou si částečně obstaráte i vlastní elektřinu),
  • je velmi účinné (jednu jednotku dodané elektrické energie přemění tepelná čerpadla TnG-Air průměrně na čtyři jednotky tepla),
  • je ekologické.

Úspory na spotřebě energie i provozu

Porovnání konkrétní nákladů je vždycky trochu oříšek. Ceny energií i tuhých paliv se pořád mění. Obecně ale platí, že ve srovnání s částkami, které vynakládáte na černé uhlí, dřevo nebo třeba pelety může být tepelné čerpadlo o 5 až 10 % levnější.

Důležité je ale myslet i na další výdaje, které jsou s používáním starých kotlů spojeny. Pravidelné revize komínů, čištění nebo třeba i dovoz uhlí. Na to všechno už díky tepelnému čerpadlu nebudete muset myslet. Investice do tepelného čerpadla se vám vyplatí. V konečném důsledku totiž i úspornější než elektrický či plynový kotel.

Dotace sníží pořizovací náklady tepelného čerpadla

Až 95% uznatelných nákladů můžete na výměnu nevyhovujícího kotle získat z kotlíkové dotace ministerstva životního prostředí. Musíte ale splnit kritéria nízkopříjmového žadatele. V tomto případě se dotace vztahuje i například na projektovou dokumentaci nebo celou otopnou soustavu.

Pro všechny ostatní je tu Nová zelená úsporám. V ní můžete žádat o podporu výměny kotlů nejen v domech a bytech, ale i chatách a chalupách. Ušetřit tak můžete zhruba 50 % nákladů. A pokud se rozhodnete současně vaši nemovitost i zateplit nebo si obstarat třeba fotovoltaické panely, získáte i další zvýhodnění. Celým procesem vás samozřejmě rádi provedeme.

Vhodnost řešení posoudíme přímo na místě

Nevěřte nabídkám, které dostanete od obchodníků, kteří váš dům, byt či chatu vůbec neviděli a dělají je jen od stolu svých kanceláří. Zda se vaše nemovitost k vytápění tepelným čerpadlem hodí posoudí naši odborníci přímo na místě. V souvislosti se starým topným systém můžeme totiž narazit na několik překážek. Třeba na vysokou teplotu vody, které potřebují vaše radiátory.

Většinu podobných výzev ale dokážeme vyřešit. Jestli se chcete pustit do modernizace vašeho vytápění, tak nám pošlete nezávaznou poptávku. Rychle se vám ozveme zpátky. Na výměnu starého kotle totiž už příliš času nezbývá.

Obrázek z Freepik