Máte firmu? Zvažujete fotovoltaiku? Tento článek vám ukáže, proč byste to měli udělat

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Zdražení energií dělá z fotovoltaiky pro firmy výhodnou investici

Výdaje za energie jsou významnou součástí nákladů na provoz firem. Jen vytápění, vzduchotechnika a klimatizace podle odhadů spolknou v kancelářských budovách ročně 40 % energií. Průmyslové firmy jsou na dodávkách elektrické energie přímo závislé a teď… teď je na čase na nevyužívané střechy skladových prostor a hal nechat nainstalovat fotovoltaické panely. Fotovoltaika pro firmy teď zažívá boom. Vždyť je to investice, která se vám vrátí.

Výhody fotovoltaiky

Zájem o pořízení vlastních zdrojů energie roste u firem napříč obory. To, že to souvisí s tím, jak rostou ceny energií, je bez debat. Návratnost investice do fotovoltaiky se totiž rapidně zkrátila.

O výhodách fotovoltaiky už jsme psali v souvislosti s rodinnými domy, ale ani firmy v tomto ohledu nezaostávají.

  • Fotovoltaická elektrárna vám poskytne alespoň částečnou nezávislost na dodavateli energií.
  • Sice nepokryje veškerou spotřebu elektřiny, ale slušně vám ušetří. Navíc budete mít energii z obnovitelných zdrojů a sluneční svit je zdarma.
  • Snížíte uhlíkovou stopu a tím přispějete svou troškou k ochraně klimatu.
  • Fotovoltaická elektrárna s baterií poslouží jako nouzový zdroj při výpadku elektrické energie – dobře víme, že každý výpadek elektřiny stojí obrovské peníze.
  • I firmy mají nárok na dotace na fotovoltaiku. Nebojte se, vy se můžete věnovat svému byznysu, my se postaráme o byrokracii.

A kde je háček?

U fotovoltaické elektrárny jste limitováni výkonem na 10 kW. Pokud potřebujete víc, budete si muset vyřídit licenci na výrobu elektřiny.

Kolik vám fotovoltaická elektrárna uspoří energie?

To je samozřejmě individuální záležitost, která se odvíjí od požadovaného výkonu. Ten pak záleží na vaší spotřebě a ploše střechy. Vy jste si ale přišli pro číslo, že? Univerzální pravidlo uvádí, že každý 1 kWP za rok vyrobí přibližně 1 000 kWh.

To si můžete přepočítat i tak, že za 15 let provozu s fotovoltaickou elektrárnou ušetříte polovinu toho, co byste jinak dali za energii od distributorů.

Jako firma máte navíc tu výhodu, že máte lépe sladěnou křivku výroby a spotřeby energie. Pracuje se u vás přes den, kdy svítí slunce a tím pádem fotovoltaická elektrárna vyrábí. A vám se okamžitě vyplatí.

Vyzkoušejte náš online konfigurátor – zadáte do něj požadované parametry a brzy se vám ozve náš technik s nabídkou.

Navrhneme vám optimální řešení

Samotná instalace panelů nezabere tolik času jako záležitosti okolo. Protože nám jde o to, abyste byli ve firmě s fotovoltaikou maximálně spokojeni, ušijeme vám nabídku na míru. Co to znamená? Zmapujeme Vaše požadavky, zjistíme, jak máte orientované střechy, provoz, jističe a pak vyhotovíme nabídku.

Pravda ale je, že zájem o tepelná čerpadla a fotovoltaické elektrárny je teď enormní, tak buďte prosím shovívaví. Naši zástupci se Vám ozvou co nejdříve po obdržení poptávky.

Dotace na fotovoltaiku pro firmy

Evropská unie v rámci snahy o eliminaci skleníkových plynů vyhradila v novém dotačním období (2021–2025) na fotovoltaiku nemalé prostředky. Ty mohou čerpat nejen soukromníci, ale i firmy, které chtějí dotace na fotovoltaické elektrárny do výkonu 1MWp i nad něj.

To je jen dobře, protože vzhledem k situaci na Ukrajině, by mělo být efektivní využití energie úkolem dne. Nejen pro stát, který by měl zapracovat například na efektivitě svých budov, ale i pro firmy, které k tomu vedou jak drahé energie, tak nákladnější emisní povolenky.

Snad i proto chce mít Evropská komise od roku 2026 povinně solární panely na všech nových komerčních a veřejných budovách, od roku 2029 pak i na obytných domech. Jedno je jisté – poptávka po fotovoltaických elektrárnách jen poroste.

O tom, který dotační program je pro vás nejvhodnější, rozhoduje umístění fotovoltaické elektrárny na střeše či pozemku firmy, místo realizace a účel elektrárny.

Potřebujete poradit? Pošlete nám nezávaznou poptávku a my se s vámi co nejdřív spojíme a probereme detaily.