Vytápění starého domu? Zvažte tepelné čerpadlo jako nejlepší řešení - přečtěte si proč!

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Jeden z nejčastějších mýtů kolem tepelných čerpadel se týká právě vytápění starých, nezateplených domů se starými radiátory. Má cenu do starého domu instalovat tepelné čerpadlo? Ano, má. Dokonce tam odvede větší službu než v novostavbě. A my vám řekneme proč.

Tepelné čerpadlo ve starém domě – ano či ne?

Nezateplený dům, který stavěli vaši prarodiče před spoustou let, má kromě starých radiátorů a myší běhajících po půdě, i vyšší tepelné ztráty. Ty je potřeba nejprve správně vypočítat a podle nich pak zvolit vhodné tepelné čerpadlo a správnou otopnou soustavu. To jsou tři základní podmínky k tomu, abyste i v nezatepleném domě měli s tepelným čerpadlem krásně vyhřáto.

Potřebujete dvojí jištění? Zjistěte si z vyúčtování Vaši reálnou spotřebu tepla. Pokud máte v plánu před pořízením tepelného čerpadla opravit místa, kudy vám utíká nejvíc tepla (obvykle to jsou stará okna, nezateplené půdní prostory nebo nekvalitní izolace), neváhejte a objednejte si energetický audit, který tato místa odhalí. Tak snížíte tepelnou ztrátu budovy a nebudete muset investovat do výkonnějšího a logicky i dražšího čerpadla.

Výběr tepelného čerpadla do starého domu

Přemýšlíte o tom, který druh tepelného čerpadla se pro vytápění starého domu hodí nejvíc? Tak můžete být v klidu – nejde říct, že by jeden nebo druhý (nebo třetí) typ byl pro starší budovu vhodnější než jiný.

V České republice je nejoblíbenější tepelné čerpadlo typu vzduch–voda. Snadno a rychle se instaluje (nevyžaduje žádné úpravy terénu nebo vrty do země) a jeho pořízení vás vyjde nejlevněji. Zapomínat nemůžeme ani na krátkou návratnost investice, která se odvíjí od aktuálního způsobu vytápění. Takže teď si pořídíte čerpadlo za pár set tisíc (část nákladů vám pokryje dotace) a za zhruba 6 let budete mít investici zpátky. Vážně.

Potřebujete vědět, na co se při výběru tepelného čerpadla zaměřit?

Potřebujete představu, na kolik vás tepelné čerpadlo vzduch–voda vyjde?

Ať už máte novostavbu, rekonstrukci, nebo starý nezateplený rodinný dům, tak se vám investice do správně dimenzovaného tepelného čerpadla vyplatí a brzo vrátí. Potřebujete představu, na kolik vás tepelné čerpadlo plus mínus vyjde? Vyzkoušejte náš konfigurátor, který vám kromě čerpadla vyčíslí i vychytávky jako třeba zásobník TUV.