Tepelné čerpadlo = luxusní klimatizace?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Tepelné čerpadlo = luxusní klimatizace?

„Tuhle značku si nevybírejte, prodávají předělané klimatizace,“ povídá obchodní zástupce a vy dost možná přikyvujete. Tak se dnes pojďme se podívat na tom, v čem ten rozdíl mezi tepelným čerpadlem a klimatizací vlastně vězí. A čtěte až do konce, nejspíš vás dost překvapí.

Byla dřív slepice nebo vejce? A tepelné čerpadlo nebo klimatizace?

Před nějakou dobou jsme se v poměrně podrobném článku pověnovali fungování a základním komponentům tepelného čerpadla typu vzduch voda. Pokud nemáte času nazbyt, podstatné je, že v chladném počasí čerpá energii z okolního vzduchu (a to i když je venku pod nulou) a tuto energii přesouvá do vody pro TUV nebo pro vytápění (proto vzduch voda). Jak?

Hlavní součásti chladicího okruhu jsou kompresor, kondenzátor, expanzní ventil a výparník. Ve venkovní jednotce expanzní ventil „podchladí“ chladivo (pomocí přiškrcení a změny skupenství chladiva) a to pak může ze svého okolí odebrat energii (teplo). Horké chladivo putuje do výměníku, kde předá tepelnou energii do vody a ta pak proudí do radiátorů, podlahového topení, bojleru… a vy máte doma teplo.

A teď to důležité – téměř stejný chladicí okruh má i nástěnná klimatizace.

Tím pádem i dost podobně funguje.

Pro srovnání v bodech:

Stlačuje chladicí médium a zvyšuje jeho teplotu a tlak, což umožňuje přenos tepla z venkovního prostředí do vody v systému..png

Jak je tedy možné, že tepelné čerpadlo topí i chladí a klimatizace také?

Z předchozích řádků jasně vyplývá, že pokud vedle sebe postavíme tepelné čerpadlo vzduch voda a klasickou nástěnnou klimatizaci vzduch vzduch, jediný rozdíl spočívá v tom, že kondenzátor nepředává jako výměník teplo/zimu do vody, ale je tam další výparník, který předává teplo/zimu do vzduchu.

Odhalení konstrukčních rozdílů mezi tepelnými čerpadly a klimatizacemi

Dobře informovaný obchodník vám dovede odpovědět, v čem že je ten konstrukční rozdíl mezi tepelným čerpadlem a klimatizací. Takový dotaz je na místě. Čas od času se totiž můžete setkat s tím, že má konstrukce venkovní jednotky tep. čerpadla mírné diference proti klimatizaci. To je ale věc daného výrobce.

Rozdíly můžete pozorovat v konstrukci výparníku. Některá tepelná čerpadla pro rodinné domy mají větší mezery mezi lamelami výparníku a díky tomu venkovní jednotka méně namrzá. Záměrně píšeme, že „méně“, protože na místě s velkou vlhkostí vzniká kondenzát a ten při teplotách kolem nuly namrzat bude. Jen ne tak často. A pokud ho budete chtít odmrazit, potrvá to déle.

Přesně proto některé značky (včetně TnG-Air) nevolí systém se širokými lamelami, ale dodržují klasickou vzdálenost, kterou používají také klimatizace.

fp4BS.jpeg

Tak co, jsou to jen předražené klimatizace?

Dočetli jste až sem? Výborně. Nejspíš se vám teď hlavou honí spousta myšlenek, z nichž jedna ale svítí o dost jasněji než ty ostatní. Je to tak – zásadní rozdíl mezi tepelným čerpadlem vzduch voda a klimatizací NENÍ.

Je to planý „argument“, kterým se ve většině případů snaží obchodní zástupce zmást laickou veřejnost a dehonestovat jinou značku, protože se chce logicky zvýhodnit.

Přečtěte si také: Vyplatí se vám tepelné čerpadlo vzduch voda?