Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
„Tuhle značku si nevybírejte, prodávají předělané klimatizace,“ povídá obchodní zástupce a vy dost možná přikyvujete. Tak se dnes pojďme se podívat na tom, v čem ten rozdíl mezi tepelným čerpadlem a klimatizací vlastně vězí. A čtěte až do konce, nejspíš vás dost překvapí.
▫
Před nějakou dobou jsme se v poměrně podrobném článku pověnovali fungování a základním komponentům tepelného čerpadla typu vzduch voda. Pokud nemáte času nazbyt, podstatné je, že v chladném počasí čerpá energii z okolního vzduchu (a to i když je venku pod nulou) a tuto energii přesouvá do vody pro TUV nebo pro vytápění (proto vzduch voda). Jak?
Hlavní součásti chladicího okruhu jsou kompresor, kondenzátor, expanzní ventil a výparník. Ve venkovní jednotce expanzní ventil „podchladí“ chladivo (pomocí přiškrcení a změny skupenství chladiva) a to pak může ze svého okolí odebrat energii (teplo). Horké chladivo putuje do výměníku, kde předá tepelnou energii do vody a ta pak proudí do radiátorů, podlahového topení, bojleru… a vy máte doma teplo.
A teď to důležité – téměř stejný chladicí okruh má i nástěnná klimatizace.
Tím pádem i dost podobně funguje.
Pro srovnání v bodech:
▫
Z předchozích řádků jasně vyplývá, že pokud vedle sebe postavíme tepelné čerpadlo vzduch voda a klasickou nástěnnou klimatizaci vzduch vzduch, jediný rozdíl spočívá v tom, že kondenzátor nepředává jako výměník teplo/zimu do vody, ale je tam další výparník, který předává teplo/zimu do vzduchu.
▫
Dobře informovaný obchodník vám dovede odpovědět, v čem že je ten konstrukční rozdíl mezi tepelným čerpadlem a klimatizací. Takový dotaz je na místě. Čas od času se totiž můžete setkat s tím, že má konstrukce venkovní jednotky tep. čerpadla mírné diference proti klimatizaci. To je ale věc daného výrobce.
Rozdíly můžete pozorovat v konstrukci výparníku. Některá tepelná čerpadla pro rodinné domy mají větší mezery mezi lamelami výparníku a díky tomu venkovní jednotka méně namrzá. Záměrně píšeme, že „méně“, protože na místě s velkou vlhkostí vzniká kondenzát a ten při teplotách kolem nuly namrzat bude. Jen ne tak často. A pokud ho budete chtít odmrazit, potrvá to déle.
Přesně proto některé značky (včetně TnG-Air) nevolí systém se širokými lamelami, ale dodržují klasickou vzdálenost, kterou používají také klimatizace.
▫
Dočetli jste až sem? Výborně. Nejspíš se vám teď hlavou honí spousta myšlenek, z nichž jedna ale svítí o dost jasněji než ty ostatní. Je to tak – zásadní rozdíl mezi tepelným čerpadlem vzduch voda a klimatizací NENÍ.
Je to planý „argument“, kterým se ve většině případů snaží obchodní zástupce zmást laickou veřejnost a dehonestovat jinou značku, protože se chce logicky zvýhodnit.
Přečtěte si také: Vyplatí se vám tepelné čerpadlo vzduch voda?