Vyplatí se vám tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Vyplatí se vám tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo by teď chtěl každý. Tohle byla trochu nadsázka, ale je pravda, že teď zaznamenáváme o tepelná čerpadla vzduch–voda enormní zájem. Lidé chtějí ekologicky a hlavně levněji topit a ohřívat teplou užitkovou vodu. Víte ale, na co při výběru tepelného čerpadla myslet a co si pohlídat ještě před tím, než pošlete poptávku konkrétní firmě?

Zájem o dotace na obnovitelné zdroje energie je 4x vyšší než loni

Důvodů, proč se teď téměř čtyřnásobně víc českých domácností poohlíží po tepelných čerpadlech, fotovoltaických elektrárnách, kotlích na biomasu nebo solárních kolektorech je hned několik.

  • Energetická krize, kvůli které během několika měsíců výrazně a citelně vzrostly ceny energií. A podle všeho není všemu zdražování konec.
  • Nejisté dodávky zemního plynu z Ruska.
  • Celkem přísné podmínky na energetickou náročnost pro novostavby (což v překladu znamená, že v nich tepelné čerpadlo nebo fotovoltaická elektrárna být vlastně musí).
  • Konec starých a neekologických kotlů, který se sice posunul ze září 2022 na září 2024, ale vzhledem k tomu strašáku jménem inflace, není proč čekat. Obzvlášť, když je teď podpora tepelných čerpadel dotačním programem Nová zelená úsporám taková, jaká je. Rozumějte – značná.

A teď, když máme jasno v tom PROČ, se podíváme na to, jak poznat, jestli se konkrétně vám tepelné čerpadlo vyplatí. Je čas na první otázku.

1. Mám dům vhodný pro tepelné čerpadlo?

Ať už v novostavbě bydlíte, nebo jste teprve ve fázi projektu, asi víte, že od 1. 1. 2020 musíte splnit požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Což v praxi znamená, že podle legislativy musíte mít vytápění z obnovitelných zdrojů. A to znamená, že třeba elektrokotel můžete mít pouze s fotovoltaickou elektrárnou.

I proto je tepelné čerpadlo vzduch–voda ideálním zdrojem vytápění – žádný problém se stavebním povolením, snadná a rychlá instalace a příznivá cena. O dotacích na tepelné čerpadlo v novostavbě a energetické náročnosti jsme už psali v jednom z minulých článků.

 TNG Air LN-2.jpg

Tepelné čerpadlo vzduch-voda do starého domu

Než jsme se pustili do psaní, podívali jsme se na to, co si můžete přečíst o tom, jestli se tepelné čerpadlo (ne)hodí do starého domu. A to, co jsme našli, nás nepřekvapilo. Asi nejrozšířenějším mýtem na českém trhu je, že se tepelné čerpadlo nehodí do starého domu. Není to pravda. Svou práci udělá i ve staré zástavbě a bytových domech.

Platí, že čím vyšší tepelné ztráty a spotřebu máte, tím víc to hraje do karet tepelnému čerpadlu v rámci návratnosti. Ve chvíli, kdy topíte dům plynem za 100 000 Kč ročně, se s tepelným čerpadlem dostanete asi na 60 000 Kč (teď bude ta úspora ještě vyšší).

Samozřejmě to neznamená, že máte zrušit plánovanou rekonstrukci jako je výměna oken nebo zateplení, která by snížila tepelné ztráty. Nižší energetické ztráty = levnější čerpadlo i jeho provoz.

Jediné místo, kde se tepelné čerpadlo nevyplatí jsou domy s radiátory na vysokou výstupní teplotu a chaty.

2. Vyplatí se mi instalace tepelného čerpadla?

Jaká je úspora s tepelným čerpadlem? Ročně i desetitisíce. Všechno se odvíjí od tepelných ztrát objektu a toho, jakým způsobem aktuálně vytápíte (porovnání s jinými typy vytápění najdete v článku o úspoře s tepelným čerpadlem). Investice do tepelných čerpadel TnG-Air se vám vrátí obvykle do 6 let a na zařízení poskytujeme záruku 10 let. Proč? Protože našim tepelným čerpadlům věříme.

Když už jsme u těch častých mýtů, možná jste i vy někde četli, že tepelná čerpadla v zimě nestíhají objekty vytopit a vy tak budete buď mrznout nebo potřebovat záložní zdroj tepla. Musíte si uvědomit, že to je technologie, která se neustále vyvíjí a zlepšuje a kdyby to tak doopravdy bylo, těžko by o ně byl v našich končinách takový zájem.

K pořízení tepelného čerpadla vzduch-voda si ale můžete pomoci dotací z programu Nová zelená úsporám, která vaše náklady citelně sníží. Ceny tepelných čerpadel se samozřejmě různí – v TnG-Air nabízíme tepelná čerpadla od 119 900 Kč po 369 900 Kč (podle výkonu zařízení). Aktuální ceník naleznete zde

 TNG Air LN.jpg

3. Jaký druh tepelného čerpadla zvolit

Existují tři druhy tepelných čerpadel pro vytápění: vzduch–voda, země–voda a voda–voda. V České republice je nejrozšířenější typ vzduch–voda, který nevyžaduje hlubinný vrt jako systém země–voda, tudíž je počáteční investice nejnižší. Zároveň máte s tepelné čerpadlem nárok na distribuční sazbu D57d, což znamená 20 hodin nočního proudu denně a to jsou další ušetřené peníze.

Protože je tepelné čerpadlo vzduch–voda plně autonomní systém, odpadají vám starosti s přikládáním paliva, čištěním filtrů a nastavováním teplot. Tak budete mít teplo, kdykoliv si vzpomenete.

➡ Přečtěte si také 7 parametrů, podle kterých vyberete to nejlepší tepelné čerpadlo.

Máte další otázky?

Víme, že vybrat tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku přesně podle vašich představ, je docela oříšek. Tak vyzkoušejte náš online konfigurátor. Z pohodlí domova si naklikáte, jestli chcete čerpadlo, fotovoltaiku nebo obojí. A pak už jen vybíráte z předvolených možností. Třeba jaká je tepelná ztráta nemovitosti, pro kolik osob si přejete ohřívat teplou užitkovou vodu, jakou si přejete výbavu a tak dále.

Nakonec zadáte kontaktní údaje a my už se vám ozveme s nabídkou, která přesně odpovídá tomu, co potřebujete. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše a moderně.