Na našem webu používáme cookies.
Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.
Energetická krize tuto zimu zasáhla Evropu naplno a bolelo to všechny. Jestli ji ale někdo pocítil obzvlášť silně, tak majitelé plynových kotlů. Ty často zábly i nohy. Možná už je opravdu na čase se zbavit závislosti na ruském plynu a výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo se z ekonomického i ekologického hlediska zdá jako jedno z možných řešení. Protože kde jinde začít se změnou než u sebe. Ale než se do toho pustíte, je tu několik aspektů, které je třeba brát v potaz.
▫
Kolem tepelných čerpadel vzduch-voda panuje v posledních dvou letech pořádný bzukot a zájem o ekologičtější a úsporný způsob vytápění rodinných domů (i těch starších a nezateplených) a bytů neustává. Proč? Když to vezmeme letem světem:
▫
Samozřejmě vás zajímá, kolik výměnou plynového kotle za tepelné čerpadlo ušetříte. Nebudeme psát, že to bude X nebo Y tisíc, protože žijeme v době, kdy se ceny energií mění stejně jako počasí a co domácnost to jiná cena za kWh. Za nás je daleko šťastnější varianta si porovnat spotřebu v kWh.
Pokud například s plynem spotřebujete 100 kWh, tak s tepelným čerpadlem to bude jen 58 kWh.
O spotřebě tepelného čerpadla vzduch voda a úspoře v porovnáním s jinými zdroji vytápění jsme nedávno napsali samostatný článek. Pro vás je podstatná informace, že: „Dodané množství plynu v kilowatthodinách se dá relativně snadno přepočítat na dodané teplo.“ Stačí najít loňské vyúčtování.
To, co spálíte v plynu x 0,5 (až 0,6) vám dá výslednou spotřebu elektrické energie v MWh. Pokud například spálíte v plynu 25 000 kWh x 0,5 = 12 500 kWh v elektřině.“
Zohlednit musíte i fakt, že k tepelnému čerpadlu dostanete na celý objekt levnější sazbu elektřiny D57d (pro VŠECHNY spotřebiče). A to samozřejmě výrazně zkrátí návratnost tepelného čerpadla. A investici na pořízení výrazně sníží i dotace z Nové zelené úsporám.
Zdroj: TZB-info
▫
Jak asi víte, plyn nemá s vysokými teplotami výstupní vody problém. Zvládne klidně i 70, 80 i 90 °C. A podle toho je také často nadimenzovaná topná soustava v domě – většinou nové malé radiátory navržené přímo pro plynový kotel na teplotu 75 °C.
Pokud se nebudeme bavit o podlahovém topení (kde je to jedno), ale o radiátorech (kde už to jedno není) je potřeba, abyste propočítali, jestli vám výstup pro tepelné čerpadlo (do 50 °C) bude v rámci tepelné soustavy stačit. Samozřejmě je to řešitelné – pomůže větší topná plocha radiátorů. A to i jen v některých místnostech.
Náš tip: jak zjistit, jestli stávající radiátory vyhovují i tepelnému čerpadlu? Pokud vám, když je venku nula, stačí teplota vody z plynového kotle 43 °C a míň, jste v suchu a můžete čerpadlo připojit.
▫
Tepelné čerpadlo toho zvládne opravdu hodně – vytopí místnost, ohřeje vodu na koupání, v létě připraví teplou vodu v bazénu nebo vychladí vnitřek domu.
Malý zádrhel (pokud se pouštíte do výměny plynového kotle za tepelné čerpadlo) je právě příprava teplé vody. Nejspíš jste zvyklí, že vám nikdy (ani při plném odběru) teplá voda nedojde. To tepelné čerpadlo tak vysoký přísun energie nemá a vy budete muset krapet změnit způsob, jakým se k zásobám teplé vody stavíte. Samozřejmě to neznamená, že vám s čerpadlem nebude stačit. Ostatně proto se používají bojlery, které mají objem třeba 200 litrů a výš.
Od září 2023 je součástí NZÚ také podpora výměny plynového kotle staršího 20 let za tepelné čerpadlo. Jen počítejte s tím, že budete dokládat průkaz energetické náročnosti budovy a váš dům musí splňovat klasifikační třídu A až D. Pokud ji nesplňuje, můžete z NZÚ současně čerpat i dotaci na její zateplení.
Pošlete nám nezávaznou poptávku a my už se vám ozveme.